Bukë me drithë e bërë nga mielli me karrota dhe kos

Bukë me drithë e bërë nga mielli me karrota dhe kos

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Buka me kokrra e bërë nga mielli me karota ka shije të shijshme dhe është shumë e lehtë për t’u pjekur. Përzierja me drithëra e farave të lulediellit, farave të kungullit, susamit, shqemës, tërshërës, melit dhe çias e bën bukën shumë krokante dhe ka shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë me drithë e bërë nga mielli me karrota dhe kos
Bukë me drithë e bërë nga mielli me karrota dhe kos

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Buka me kokrra e bërë nga mielli me karota ka shije të shijshme dhe është shumë e lehtë për t’u pjekur. Përzierja me drithëra e farave të lulediellit, farave të kungullit, susamit, shqemës, tërshërës, melit dhe çias e bën bukën shumë krokante dhe ka shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, bukë amp; rrotull buke | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 500 g miell spelte
 • ½ fq. Pluhur pjekje
 • 1 majë lugë sodë buke
 • 2 lugë kripë
 • 170 g fara të përziera
 • 2 lugë chia
 • 1 lugë gjelle meli
 • 1 lugë tërshërë të mbështjellë
 • 200 g karrota
 • 350 g kos
 • 1 vezë

Udhëzime

 1. Në tasin me miell shtoni pluhurin për pjekje, sodën, farat chia dhe kripën.
 2. Futni 85 gr nga përzierja e kokrrave në përzierjen e miellit.
 3. Përzieni melin me tërshërën e mbështjellë dhe shtoni gjysmën në miell. edhe perzierja.
 4. I perziejme mire.
 5. Karrotat i grijme ne rende dhe i perziejme ne nje ene me kos dhe veze.
 6. Përzierjen e karotës e shtojmë tek mielli i grirë. brumë në formë roleje.
 7. Vendosni me letër furre një tepsi.
 8. Përzieni masën e mbetur prej 85 g farash me melin dhe tërshërën e mbështjellë.
 9. Shpërndani farat në sipërfaqen e punës.
 10. Rrotulloni bukën në të.
 11. Vendoseni bukën me fara në tepsi.
 12. Bëjeni një prerje në mes me thikë.
 13. E pjekim bukën me kokërr për 45-50 minuta në 180 °C.
 14. E lëmë bukën të ftohet dhe e presim në copa.

Vegla

 • tas
 • lugë
 • rende
 • makinë për brumosje
 • kallaj buke