Bukë mishi i përzemërt me pulë, barishte dhe qepë

Bukë mishi i përzemërt me pulë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Përgatitet shpejt dhe rezultati është i shijshëm. Brumi i thjeshtë i dhallës ka shije të butë dhe mbushja e shijshme e filetos së pulës së skuqur dhe qepëve është super e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë mishi i përzemërt me pulë
Bukë mishi i përzemërt me pulë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Përgatitet shpejt dhe rezultati është i shijshëm. Brumi i thjeshtë i dhallës ka shije të butë dhe mbushja e shijshme e filetos së pulës së skuqur dhe qepëve është super e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Piqni me zemër | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 metra tufë salçiçe
 • 2 kg kofshë pule
 • 4-5 thelpinj hudhër
 • 2 lugë kripë
 • piper i zi, sipas shijes
 • 3 lugë mustardë
 • turkuma, për shije
 • Erëza për shpendët, sipas shijes
 • 300-400 ml uje

Udhëzime

 1. Shpëlajini mirë zorrët dhe futini në ujë për 30-60 minuta.
 2. Ndiq udhëzimet e prodhuesit.
 3. Hiqni pulën nga kockat dhe lëkura dhe priteni në copa të mesme.
 4. Lëkura dhe yndyra që ndahet e vendosur mbi të, bluaj e kalojmë imët përmes një grirëse mishi.
 5. Qojmë dhe shtypim hudhrën.
 6. Mishin e pulës e vendosim në një enë bashkë me lëkurën dhe hudhrën.
 7. I shtojmë kripën, piperin, mustardën, shafranin e Indisë dhe erëza të tjera dhe e përziejmë mirë.
 8. Shtoni 150 ml ujë dhe përziejini gjithçka mirë përsëri.
 9. Ngjisni një grykë të posaçme salçiçeje në grilën e mishit dhe mbushni me përzierjen kullën e sallamit.
 10. Rreshtoni tepsinë e pjekjes me letër.
 11. Vendosni suxhukin sipër dhe mbështjellja nga sipër me një gjilpërë Pierce.
 12. Vendosni pak ujë në tepsi dhe piqeni në 180°C për rreth 1 orë.
 13. Më pas derdhni ujin nga tepsi dhe kthejeni salsiçen.
 14. Më pas shponi gjilpërë përsëri nga lart dhe 20-25 minuta të tjera në furrë n piqem.
 15. Shërbejeni salsiçen e gatshme të pulës me një sallatë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • grirëse mishi
 • shtypja e hudhrës
 • tas
 • fletë pjekje