Bukë vegane e bërë nga thjerrëzat, kripë dhe ujë

Bukë vegane e bërë nga thjerrëzat

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 367 minuta

Kjo bukë e sheshtë është pa gluten dhe përgatitet pa vaj ose produkte shtazore. Megjithatë, ka një shije shumë të butë dhe të përzemërt, duke e bërë atë një recetë të mrekullueshme për veganët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë vegane e bërë nga thjerrëzat
Bukë vegane e bërë nga thjerrëzat

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 367 minuta

Kjo bukë e sheshtë është pa gluten dhe përgatitet pa vaj ose produkte shtazore. Megjithatë, ka një shije shumë të butë dhe të përzemërt, duke e bërë atë një recetë të mrekullueshme për veganët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Me pak karbohidrate, Vegan, Vegjetarian | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 200 g thjerrëza të kuqe
 • 500 ml ujë
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Shpëlajini thjerrëzat në një kullesë.
 2. Më pas mbulojini me ujë në një enë.
 3. I ziejini për 6-10 orë.
 4. Shtoni kripë.
 5. Pa kulluar ujin, bëni pure në blender derisa të bëhet një masë homogjene.
 6. Nxehni mirë një tigan që nuk ngjit.
 7. Hidhni 3-4 lugë brumë në të.
 8. Përdorni një lugë për t’u përhapur në mënyrë të barabartë në fund të tiganit. piqni edhe për 1 minutë të tjera.
 9. Skuqni bukën e mbetur në të njëjtën mënyrë.
 10. Shërbejeni bukën e thjerrëzave vegane me salcën që keni zgjedhur.

Nëse dëshironi, brumi mund të rafinohet me erëzat tuaja të preferuara.

Vegla

 • Sitë
 • Tasë
 • Tagane, që nuk ngjit
 • Blender