Bulgur me fruta të ëmbëlsuar dhe fruta të thata

Bulgur me fruta të ëmbëlsuar dhe fruta të thata

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Bulguri me fruta të ëmbëlsuar dhe fruta të thata ka shije të pazakontë dhe të mirë. E përkryer për një mëngjes të shijshëm, bulguri i ëmbël nuk është i vështirë për t’u përgatitur. Bulguri fillimisht skuqet në tigan dhe më pas zihet në ujë për disa minuta. Në fund, thjesht përzieni me gjalpë dhe fruta dhe gjella mund të shërbehet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Bulgur me fruta të ëmbëlsuar dhe fruta të thata
Bulgur me fruta të ëmbëlsuar dhe fruta të thata

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Bulguri me fruta të ëmbëlsuar dhe fruta të thata ka shije të pazakontë dhe të mirë. E përkryer për një mëngjes të shijshëm, bulguri i ëmbël nuk është i vështirë për t’u përgatitur. Bulguri fillimisht skuqet në tigan dhe më pas zihet në ujë për disa minuta. Në fund, thjesht përzieni me gjalpë dhe fruta dhe gjella mund të shërbehet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Lindja e afërt dhe e Mesme | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: mëngjes, qull | Kuzhina: Receta turke

Përbërës

 • 1 filxhan bulgur
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 2 gota ujë
 • ⅓ lugë çaji kripë
 • 1-2 lugë mjaltë, lëng
 • 70-80 g fruta, të ëmbëlsuara
 • kajsi, ose fruta të tjera të thata, për shije

Udhëzime

 1. Vendosni bulgurin në një tenxhere ose një tigan të thellë.
 2. Shtoni një lugë vaj.
 3. E zieni në zjarr mesatar-të lartë derisa të marrë ngjyrë të artë.
 4. Hidhni në ujë, e rregulloni me kripë.
 5. Vlojeni në zjarr mesatar-të lartë
 6. Ulni zjarrin dhe mbulojeni tenxheren.
 7. Zjeni për rreth 15-20 minuta.
 8. Hiqni bulgurin nga zjarri.
 9. Përzieni së bashku gjalpin, më pas mjaltin dhe frutat e ëmbëlsuara.
 10. Shtoni kajsitë e thata.
 11. Bulgur përhapeni në pjata dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë gjelle
 • pjatë