Burger me qepë të karamelizuar dhe djathë të shkrirë

Burger me qepë të karamelizuar dhe djathë të shkrirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kombinimi perfekt i një burgeri me lëng viçi me djathë të shkrirë, një salcë hudhre të shijshme dhe qepë të ëmbël. Këto janë jashtëzakonisht të shijshme dhe shumë të shijshme. Qepët e karamelizuara u japin hamburgerëve një prekje të veçantë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Burger me qepë të karamelizuar dhe djathë të shkrirë
Burger me qepë të karamelizuar dhe djathë të shkrirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kombinimi perfekt i një burgeri me lëng viçi me djathë të shkrirë, një salcë hudhre të shijshme dhe qepë të ëmbël. Këto janë jashtëzakonisht të shijshme dhe shumë të shijshme. Qepët e karamelizuara u japin hamburgerëve një prekje të veçantë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika Qendrore | Përgatitja: Rosto, pjekje | Menu: Ushqim i Shpejtë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • Qepë të karamelizuara
 • 2 qepë
 • 4 lugë gjalpë
 • 1 majë kripë
 • 1 lugë sheqer
 • Salcë hudhre
 • 2 degë borzilok
 • 2 degë majdanoz
 • 1 degë rozmarinë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 100g majonezë
 • piper i zi, për shije
 • Burger
 • 450 gr mish viçi i bluar
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • ½ lugë gjelle vaj vegjetal
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 4 feta djathë
 • 4 burger simite
 • 50 g raketë, ose marule

Udhëzime

 1. Pergatisim qepet e karamelizuara
 2. Qerojme dhe presim qepen ne feta shume holle.
 3. Nxehim gjalpin ne nje tigan.
 4. I shtojme qepet, i sperkasim me kripe dhe sheqer.
 5. Karamelizojme ne zjarr te ulet per 20-30 minuta, duke e trazuar herë pas here
 6. Përgatitni salcën e hudhrës
 7. Pritni barishtet shumë imët.
 8. Shtypni hudhrën përmes presës së hudhrës.
 9. Përzieni majonezën me barishtet dhe hudhrat dhe rregulloni me piper.
 10. Përgatitni burgerin
 11. Mishi i grire me kripe dhe piper ne nje ene.
 12. Nga masa e mishit te grire formoni 4 pete.
 13. Ngrohni vajin vegjetal ne nje tigan.
 14. Trehim gjysmen e gjalpit.
 15. Skuqini petat ne zjarr shume te larte për 2-3 minuta.
 16. Më pas ktheni petat dhe gatuajeni edhe për 2 minuta të tjera.
 17. Vendosni një fetë djathë në secilën petë.
 18. Gatijini edhe një minutë, derisa djathi të shkrihet. gjysmën e gjatë dhe lyejmë me gjalpin e mbetur.
 19. Pjekim në një tigan derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 20. Më pas vendosim salcën e hudhrës në gjysmat e simiteve.
 21. Vendosim sallatën e raketës, brumin dhe qepët e karamelizuara në gjysmën e poshtme të simite.
 22. Mbulojeni me gjysmën e sipërme të simite dhe shërbejeni menjëherë.
 23. Burger me qepë të karamelizuara është një ushqim i shpejtë i bërë në shtëpi që është i mrekullueshëm për drekë ose darkë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • shtypje hudhre
 • tas