Burger vegan i bërë nga humus dhe petë me qiqra

4 persona | 30 minuta

Burgeri i humusit dhe qiqrave është një recetë e shkëlqyer për. Petat përgatiten shpejt dhe lehtë. Burgerët janë të shijshëm me kastravec, qepë dhe raketë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Burger vegan i bërë nga humus dhe petë me qiqra
Burger vegan i bërë nga humus dhe petë me qiqra

4 persona | 30 minuta

Burgeri i humusit dhe qiqrave është një recetë e shkëlqyer për. Petat përgatiten shpejt dhe lehtë. Burgerët janë të shijshëm me kastravec, qepë dhe raketë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

Patty

 • ½ qepë
 • 250 g hummus
 • 90 tërshërë të mbështjellë, me fara
 • 125 g qiqra, në një kavanoz
 • ½ lugë qimnon
 • piper kajin, sipas shijes
 • ½ lugë kripë
 • piper, sipas shijes
 • 2 lugë vaj ulliri

Burger

 • 4 simite burger
 • 1 qepë, e kuqe
 • 3-4 turshi
 • 1 grusht raketë

Udhëzime

 1. Prisni imët qepën.
 2. Përzieni qepën, humusin, tërshërën e mbështjellë, qiqrat, qimnon, specin kajen, kripën dhe piperin në një enë.
 3. Ndajeni masën e humusit në katër pjesë të barabarta.
 4. Lëreni mënjanë disa nga humusin për sipër .
 5. Përdorni një shtypës burgeri për të formuar humusin në peta.
 6. Nxehni një tigan të madh në nxehtësi mesatare në të lartë.
 7. Shtoni vajin e ullirit.
 8. Skuqini petat për 3-4 minuta nga secila anë .
 9. Kthejeni dhe 2-3 të tjera Skuqini nga ana tjetër për minuta.
 10. Prini thinjat e hamburgerëve përgjysmë.
 11. Përhapni pak nga humusi i mbetur në gjysmat e poshtme. rrathë qepë të kuqe, petë dhe gjethe rukole.
 12. Vendosni sipër gjysmën e topit dhe shërbejeni .

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypje burger
 • pan
 • turner