Burrat me xhenxhefil me kakao, bajame dhe kanellë

Burrat me xhenxhefil me kakao

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 102 minuta

Ato me kakao dhe bajame kanë shije krokante dhe janë super të shijshme. Meshkujt janë të zbukuruar me couverture të bardhë dhe duken të shkëlqyera me maska.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Burrat me xhenxhefil me kakao
Burrat me xhenxhefil me kakao

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 102 minuta

Ato me kakao dhe bajame kanë shije krokante dhe janë super të shijshme. Meshkujt janë të zbukuruar me couverture të bardhë dhe duken të shkëlqyera me maska.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 110 g gjalpë, në copa
 • 1 vezë
 • 110 g miell
 • 110 g bajame të bluara
 • 1-2 lugë kakao për pjekje
 • 40 g sheqer
 • 1 lugë kanellë
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • 1 lugë gjelle erëz me xhenxhefil
 • 1 majë kripë

Për dekorim

 • 1 lugë lugë çokollatë e bardhë
 • spërkatje me sheqer, sipas zgjedhjes suaj

  Udhëzime

  Brumi

  1. Përzieni gjalpin me sheqerin dhe pak kripë.
  2. Përzieni vezën.
  3. Përzieni miellin, bajamet, pluhurin për pjekje, kanellën, erëzën e xhenxhefilit dhe kakaon për pjekje.
  4. Përzieni përbërësit e thatë në Përzierja e gjalpit.
  5. Përpunoni gjithçka në një brumë të barabartë .
  6. Brumin e mbuluar e vendosim në frigorifer për 1 orë.
  7. Nxehni furrën në 180 gradë.
  8. E shtrini brumin në një sipërfaqe të lyer me miell. prerëse për të prerë.
  9. Vendosni biskotat e arrave në një tepsi të mbuluar me letër pjekjeje.
  10. Pjekim me xhenxhefil në furrë në temperaturën 180 gradë për rreth 10-12 minuta.
  11. Lërini biskotat të ftohen.

  Për të dekoruar

  1. Ngrohni kuverturën në mikrovalë.
  2. Burrat e xhenxhefilit me çokollatë të bardhë dhe Dekorojini spërkatjet sipas dëshirës.

  Vegla

  • përzierës dore
  • tas perzierje
  • pell
  • prerëse biskotash
  • shkopinj druri