Burrito me vezë, djathë dhe speca për mëngjes

Burrito me vezë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

A duhet të jetë i larmishëm mëngjesi? Atëherë kjo pjatë e shpejtë dhe e lehtë me perime dhe djathë duhet të përgatitet patjetër. Egg and Bell Pepper Burrito është gati në 15 minuta për një vakt të shijshëm që do ta shijojë e gjithë familja.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Burrito me vezë
Burrito me vezë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

A duhet të jetë i larmishëm mëngjesi? Atëherë kjo pjatë e shpejtë dhe e lehtë me perime dhe djathë duhet të përgatitet patjetër. Egg and Bell Pepper Burrito është gati në 15 minuta për një vakt të shijshëm që do ta shijojë e gjithë familja.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Amerika Qendrore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Mëngjesi, Snacks | Kuzhina: Receta meksikane

Përbërës

 • ½ piper zile
 • 1 qepë
 • 3-4 degë qiqra
 • 20 g djathë
 • 5 vezë
 • kripë, për shije
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 2 tortilla
 • Salcë tabasko, sipas shijes, sipas dëshirës
 • 2 lugë salcë kosi
 • 2 lugë salcë domate
 • 2 lugë guacamole

Udhëzime

 1. Prisni specat në kubikë, qepët e grisni në gjysmë rrathë të hollë.
 2. Prisni qiqrat.
 3. Grini djathin në masë të mesme.
 4. Në një enë rrihni vezët dhe kripën derisa të jenë të lëmuara.
 5. Shtoni Tabaskon, sipas dëshirës
 6. Nxehni gjalpin në një tigan.
 7. Skuqini qepët për 1-2 minuta.
 8. Shtoni specat dhe vazhdoni të skuqeni për 2-3 minuta duke i trazuar.
 9. Vezët hidhni në tigan dhe gatuajeni për 3-4 minuta duke i trazuar.
 10. Shtoni djathin tek vezët dhe hiqeni tiganin nga zjarri.
 11. Përzierjen e vezëve vendoseni në buzë të çdo tortilla dhe spërkateni me qiqra.
 12. Palosni skajet e tortillas dhe mbështilleni në një zarf të ngushtë.
 13. Burrito për shije me salcë kosi, salcë domate ose guacamole shërbejeni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tepsi
 • trashë
 • tas
 • rende