Byrek aromatike kungujsh me qepë të bëra nga brumi i majave

Byrek aromatike kungujsh me qepë të bëra nga brumi i majave

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 160 minuta

Ky me qepë është bërë nga një brumë maja. Mbushja me lëng e kungujve të grirë dhe trumzës japin një aromë të mrekullueshme. Byreku i shijshëm me kungull është shumë i shijshëm dhe i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek aromatike kungujsh me qepë të bëra nga brumi i majave
Byrek aromatike kungujsh me qepë të bëra nga brumi i majave

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 160 minuta

Ky me qepë është bërë nga një brumë maja. Mbushja me lëng e kungujve të grirë dhe trumzës japin një aromë të mrekullueshme. Byreku i shijshëm me kungull është shumë i shijshëm dhe i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata brumi, Pjata kryesore, Pjekje e rëndë | Kuzhina: Receta kaukaziane

Përbërës

Brumë maja

 • 20 g maja, e freskët
 • 500 ml ujë
 • 1 lugë sheqer
 • 800 g miell
 • 2 lugë kripë
 • 3 lugë vaj vegjetal

Mbushje

 • 1200 g kungull
 • 2 qepë
 • 3 lugë vaj vegjetal
 • 1 lugë kripë
 • 1-2 lugë sheqer
 • 1 lugë trumzë të thatë
 • 50 g gjalpë

Udhëzime

Përgatisni brumin e majave

 1. Tërrmoni majanë dhe shpërndani në një enë me ujë të ngrohtë.
 2. Shtoni sheqerin dhe përzieni mirë.
 3. Lëreni masën e majave të qëndrojë në një vend të ngrohtë për 10-15 minuta.
 4. Përzieni miell dhe kripe ne nje tas te madh.
 5. Shtoni masen e thare te tretur dhe vajin.
 6. Tregojeni te gjithe ne nje brum te bute dhe pak ngjites. 1-2 orë.

Përgatitni mbushjen

 1. Qëroni kungullin dhe e grini në rende mesatare.
 2. Qëroni qepën dhe priteni në kubikë të vegjël.
 3. Skuqni qepën në vaj vegjetal të ngrohur për 5-6 minuta mbi një Nxehtësia e ulët derisa të marrë ngjyrë të artë.
 4. Përziejmë kungullin me qepët, kripën, sheqerin dhe trumzën dhe përziejmë mirë.

Bëni kekun

 1. Pasi brumi të jetë dyfishuar në masë, gatuajeni përsëri dhe ndajeni në 3 pjesë të barabarta.
 2. Formoni çdo pjesë të brumit në një top.
 3. Mbuloni pjesë të brumit me një peshqir dhe lëreni në një vend të ngrohtë për 15 minuta.
 4. Back Ngrohni furrën në 220 °C.
 5. Vendosni një tepsi me letër pjekjeje.
 6. Larteni topin e brumit në një petë të rrumbullakët 5-7 mm.
 7. Vendosni në mes 1/3 e mbushjes së kungujve.
 8. Mblidhni skajet e brumit së bashku sipër dhe forconi Shtypni së bashku.
 9. Kthejeni brumin dhe vendoseni me qepjen poshtë.
 10. Më pas rrumbullakoseni me kujdes me duar, shtrini ëmbëlsirat me trashësi 10-15 mm.
 11. Vazhdo në në të njëjtën mënyrë me 2 copat e mbetura të brumit.
 12. Bëjmë një vrimë të vogël në mes të secilës bukë.
 13. Pjekim ëmbëlsirat njëri pas tjetrit në një tepsi për rreth 15-20 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë. kek kungull me gjalp dhe sherbejme menjehere.

Vegla

 • tas
 • rende
 • thikë
 • tavë
 • pemë
 • fletë pjekje