Byrek delikate me kunguj me bazë rikota, kanellë dhe biskota

Byrek delikate me kunguj me bazë rikota

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 375 minuta

E butë me aromë kanelle dhe arrëmyshk ka shije kremoze dhe aromatike. Një recetë e mrekullueshme për të gjithë adhuruesit e kungujve, veçanërisht në stinën e vjeshtës!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek delikate me kunguj me bazë rikota
Byrek delikate me kunguj me bazë rikota

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 375 minuta

E butë me aromë kanelle dhe arrëmyshk ka shije kremoze dhe aromatike. Një recetë e mrekullueshme për të gjithë adhuruesit e kungujve, veçanërisht në stinën e vjeshtës!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 450-500g kungull
 • 1 lugë kanellë
 • 1 majë arrëmyshk
 • 1 lugë gjelle sheqer kaf
 • 200g biskota gjalpë
 • 110g gjalpë
 • 400g ricotta
 • 3 vezë
 • 100g sheqer i grirë
 • 2 lugë miell misri
 • Krem me gaz, sipas dëshirës, për zbukurim

Udhëzime

 1. Preni kungullin ne copa te vogla, vendoseni ne nje tenxhere, sperkateni me kanelle, arre moskat dhe sheqer.
 2. Mbulojeni me uje dhe ziejini per rreth 20 minuta derisa te zbutet.
 3. Kulni ujin e zierjes.
 4. Pure kungulli me një blender dore dhe lëreni të ftohet.
 5. Në një procesor ushqimi, copëtoni biskotat me gjalpë dhe përzieni me gjalpin e shkrirë.
 6. Rreshtoni një enë pjekjeje me letër furre dhe vendosni brenda përzierjen e biskotave me gjalpë. I shpërndajmë në mënyrë të barabartë dhe i shtypim fort.
 7. Pjekim bazat e biskotave për rreth 12-15 minuta në 180 °C.
 8. Lërini të ftohen.
 9. Rrikotas fillimisht me vezët dhe më pas me sheqer pluhur.
 10. Me purenë e kungujve dhe më pas me Mix në niseshte.
 11. Përhapeni përzierjen e kungullit dhe djathit mbi bazën e biskotave të pjekura paraprakisht.
 12. Tapsin e mbushur për kekun e vendosni në një tavë të madhe dhe e mbushni me ujë të nxehtë.
 13. Pjekim byrekun me kungull ne 150°C per afersisht 50-60 minuta
 14. Hapni deren e furres dhe e lini torta te ftohet plotesisht.
 15. E lini byrekun e perfunduar me kungull ne frigorifer per 4-5 ore.
 16. Lëreni kungullin byrek me krem pana dhe servireni nese deshironi.

Vegla

 • tenxhere
 • sitë
 • blender dore
 • përpunues ushqimi
 • hisk
 • tavë
 • pjatë pjekje