Byrek i butë me perime me lakër, karrota dhe kërpudha

Byrek i butë me perime me lakër

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Brumi me dhallë është i butë dhe shkon mirë me një mbushje perimesh të bërë me lakër, karrota, kërpudha dhe qepë. E shijshme mund të shijohet e ngrohtë ose e ftohtë, është ideale për një mbrëmje të këndshme me miqtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek i butë me perime me lakër
Byrek i butë me perime me lakër

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Brumi me dhallë është i butë dhe shkon mirë me një mbushje perimesh të bërë me lakër, karrota, kërpudha dhe qepë. E shijshme mund të shijohet e ngrohtë ose e ftohtë, është ideale për një mbrëmje të këndshme me miqtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: pjekje e përzemërt, tortë | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 500 g lakër
 • 1-2 karota
 • 1 qepë
 • 6-8 kërpudha
 • 3-4 lugë vaj
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • 2 vezë
 • 300 ml gjalpë
 • 150 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekjeje

Udhëzime

Mbushja

 1. Prisni lakrën.
 2. Kapni karotat në një rende të trashë.
 3. Qepni në kubikë të imët. nxehtësi të lartë
 4. Skuqini qepët për 4-5 minuta.
 5. Shtoni karotat dhe kërpudhat dhe pas 5 minutash shtoni lakrën.
 6. Lërini të gjitha të skuqen së bashku për rreth 7-10 minuta. lërini perimet të ftohen.

brumin

 1. Rrihni vezët në një enë.
 2. Hidhni dhallën.
 3. Përzieni miellin e situr me gjysmë lugë çaji kripë dhe pluhur pjekje.
 4. Përzieni masën e miellit në Përzierja e vezëve dhe dhallës.
 5. Tapsi për pjekje me vaj lyeje.
 6. Vendosni gjysmën e brumit.
 7. Sipër shtroni mbushjen.
 8. Mbuloni me brumin e mbetur.
 9. E pjekim kekun me perime në 180°C për rreth 30 minuta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • spatula rrahëse
 • përzierëse dore
 • tas për përzierje
 • enë pjekjeje