Byrek i lehtë me raven me beze dhe luleshtrydhe

Byrek i lehtë me raven me beze dhe luleshtrydhe

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Një tortë e mrekullueshme me raven me beze! Është një recetë e mrekullueshme dhe tortë e shijshme. Torta me raven ka shije të ëmbël dhe krokante për shkak të bezes dhe formon kontrastin me raven të thartë në brumë, të kombinuar me luleshtrydhe – thjesht e mrekullueshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek i lehtë me raven me beze dhe luleshtrydhe
Byrek i lehtë me raven me beze dhe luleshtrydhe

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Një tortë e mrekullueshme me raven me beze! Është një recetë e mrekullueshme dhe tortë e shijshme. Torta me raven ka shije të ëmbël dhe krokante për shkak të bezes dhe formon kontrastin me raven të thartë në brumë, të kombinuar me luleshtrydhe – thjesht e mrekullueshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 125 g gjalpë i zbutur
 • 70 g sheqer
 • 1 lugë sheqer vanilje
 • 3 të verdha veze
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 150 g miell
 • 50 ml qumësht
 • 350 g raven
 • 200 g luleshtrydhe

Meringa

 • 3 te bardha veze
 • 150 g sheqer
 • leng limoni

Udhëzime

 1. Preni raven në copa të vogla.
 2. Preni luleshtrydhet në feta të holla.
 3. Përzieni së bashku gjalpin, sheqerin dhe sheqer vaniljen.
 4. Shtoni të verdhat e vezëve dhe hidhni gradualisht qumështin.
 5. Përzieni miellin në Përziejini me pluhurin për pjekje dhe përzieni në masën e të verdhës së vezës.
 6. Lyejeni një tepsi me gjalpë dhe pluhurosni me miell.
 7. Hidhni brumin në tepsi.
 8. Përhapeni raven dhe luleshtrydhet mbi brumë.
 9. Keku me raven në furrën e parangrohur në 190 piqni për 30 minuta.
 10. Në një tas rrahim të bardhat e vezëve me sheqerin dhe pak lëng limoni derisa të jenë të forta dhe e shpërndajmë mbi tortën me raven të pjekur më parë.
 11. Formoni majat me pjesën e pasme të një lugë dhe piqni kekun me raven edhe për 30 minuta në temperaturën 190 gradë.
 12. Marenga duhet të mbyllet dhe të errësohet, tortën e mbulojmë me letër alumini.
 13. Lëreni kekun me raven me beze të ftohet dhe shijojeni! Ka shije të ëmbël dhe krokante falë bezes dhe krijon kontrastin me raven të thartë në brumë.

Vegla

 • Tasë
 • Përzierëse dore
 • Enë e vogël katrore për pjekje
 • Beaker
 • Spatula
 • Lugë