Byrek i shijshëm me mollë me kuark, fara lulekuqe dhe bajame për kafe

Byrek i shijshëm me mollë me kuark

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Ka shije frute dhe kremoze me një mbushje të hollë kuarku, një bazë krokante dhe mollë. Ëmbëlsira e thjeshtë me kore të shkurtra përbën bazën, farat e lulëkuqes dhe shtresa e djathit harmonizohen në mënyrë perfekte. Mbushja e mollëve dhe bajameve të ëmbla i shtojnë kësaj torte një prekje aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek i shijshëm me mollë me kuark
Byrek i shijshëm me mollë me kuark

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Ka shije frute dhe kremoze me një mbushje të hollë kuarku, një bazë krokante dhe mollë. Ëmbëlsira e thjeshtë me kore të shkurtra përbën bazën, farat e lulëkuqes dhe shtresa e djathit harmonizohen në mënyrë perfekte. Mbushja e mollëve dhe bajameve të ëmbla i shtojnë kësaj torte një prekje aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia, Piqe | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 100 g gjalpë i ftohtë
 • 100 g sheqer pluhur
 • 1 lugë sheqer vanilje
 • 1 vezë
 • 250 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekje

Mbushja

 • 500 gr kuark
 • 30 g sheqer
 • 1 lugë çaji sheqer vanilje
 • 2 vezë
 • 500 g mollë, të qëruara, të prera në kubikë
 • 20 g sheqer kaf
 • ½ lugë çaji kanellë
 • 250 g fara lulekuqesh për pjekje
 • Mbushje

  • 100 g gjalpë
  • 50 g sheqer
  • 100 g bajame të grira
  • 30 g krem

  Udhëzime

  Gatuaj brumin

  1. Nxehni furrën në 180°C.
  2. Rreshtoni fundin e tavës me letër furre.
  3. Në enën e përzierjes së procesorit hidhni sheqerin pluhur dhe sheqer vaniljen.
  4. Shtoni gjalpin , vezën, miellin dhe pluhurin për pjekje dhe gatuajeni në një brumë të grimcuar.
  5. Hidhni brumin në tavën e përgatitur me susta dhe lëreni me duar.

  Përgatisni mbushjen dhe majën

  1. Vendosni kuarkun, sheqerin, vaniljen Sheqeri dhe vezet ne nje ene.
  2. I trazojme te gjitha derisa te behet njetrajtshme me nje mikser dore.
  3. Perhapeni kokrrat e lulekuqes ne menyre te njetrajtshme mbi bazen e kekut.
  4. Siper shtroni mbushjen e pergatitur nga kuarku.
  5. Shperndani mollet ne kubik mbi kuarkun. përzierje.
  6. Përzieni sheqerin kaf me kanellën.
  7. Spërkatni sheqerin me kanellë mbi mollët.
  8. Përgatitni byrekun me mollë përafërsisht Piqeni për 35 minuta në 180°C.
  9. Nxehni gjalpin dhe sheqerin në një tenxhere. .
  10. Shtoni bajamet e grira dhe kremin dhe përziejini mirë.
  11. Përzierjen e bajameve e vendosni mbi tortën me mollë të pjekur paraprakisht.
  12. Tëmbajën e mbani edhe për 20 minuta të tjera Piqeni në 180°C.
  13. E lemë byrekun me mollë të ftohet dhe e presim në copa.
  14. Shërbejmë me kafe ose çaj.

  Vegla

  • Përpunues ushqimi
  • Tasi
  • Përzierës dore
  • Tavë në formë pranvere Ø 26 cm
  • Parchpaper
  • Tanxhere
  • Lugë
  • Spatula