Byrek i shijshëm me pjeshkë me pjeshkë të karamelizuar

8 persona | 68 minuta

Ky me pjeshkë të karamelizuar ka shije tepër të shijshme dhe përgatitet lehtë. Tarte Tatin mund të bëhet me dardha ose mollë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Byrek i shijshëm me pjeshkë me pjeshkë të karamelizuar
Byrek i shijshëm me pjeshkë me pjeshkë të karamelizuar

8 persona | 68 minuta

Ky me pjeshkë të karamelizuar ka shije tepër të shijshme dhe përgatitet lehtë. Tarte Tatin mund të bëhet me dardha ose mollë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

Mbushje

 • 1 kg pjeshkë, ose nektarina
 • 150g gjalpë
 • 60g sheqer kaf

Brumë

 • 4 vezë, të mëdha
 • 4 lugë sheqer
 • 4 lugë miell
 • 1 lugë miell misri
 • 1 lugë sheqer vanilje
 • ½ lugë pluhur për pjekje
 • Xhenxhefil, i bluar, sipas dëshirës, sipas shijes

Udhëzime

Mbushja

 1. Ngrohni furrën në 220 °C.
 2. Pjeshkët i keni dhe me gurë.
 3. Prisni në copa, në varësi të madhësisë së tyre.
 4. Lyejeni me gjalpë fundin e një tavë 24 cm.
 5. Mbuloni me pjekje Letër dhe gjithashtu lyejeni me yndyrë.
 6. Gjalpin e mbetur e prisni në copa.
 7. Shtroni pjeshkët krah për krah në enën e përgatitur.
 8. Spërkateni me sheqer kaf dhe shpërndani pullat e gjalpit.
 9. Vendosni në furrë për 15- 20 minuta.

brumë

 1. Rrihni vezët me mikser.
 2. Gjatë rrahjes shtoni gradualisht sheqerin e vaniljes dhe sheqerin.
 3. Vazhdoni të përzieni për 10 minuta.
 4. Përzieni butësisht miellin e situr, niseshtën e misrit, pjekjen. pluhur dhe xhenxhefil.
 5. Rreshtoni enën me pjeshkë me pjeshkët hiqeni nga furra.
 6. Ulni temperaturën në 190°C.
 7. Bermin e derdhni në mënyrë të barabartë mbi pjeshkët.
 8. Pjekim byrekun me pjeshkë për rreth 18 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë. kafe.
 9. Lëreni tatin tarte të ftohet plotësisht në një raft teli.
 10. Petë me pjeshkë me Mbulojeni në një pjatë të madhe, kthejeni dhe kthejeni tortën mbi të.
 11. Qëroni letrën e pergamenës nga pjeshkët.
 12. Tarttatin e zbukuroni me nenexhik dhe e prisni në copa.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • përzierëse dore
 • dërrasë prerëse
 • tavë për pjekje
 • sitë mielli
 • tas për përzierje