Byrek i shpejtë me mollë me kefir për vjeshtë

Byrek i shpejtë me mollë me kefir për vjeshtë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kjo byrek me mollë bëhet shpejt dhe lehtë. Me kefir në brumë, torta do të dalë e butë dhe e ajrosur. Një recetë e thjeshtë por e shijshme keku për ditët e vjeshtës me dritën e qiririt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek i shpejtë me mollë me kefir për vjeshtë
Byrek i shpejtë me mollë me kefir për vjeshtë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kjo byrek me mollë bëhet shpejt dhe lehtë. Me kefir në brumë, torta do të dalë e butë dhe e ajrosur. Një recetë e thjeshtë por e shijshme keku për ditët e vjeshtës me dritën e qiririt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4-5 mollë
 • 2 vezë
 • 1 filxhan kefir
 • 30g gjalpë, i zbutur
 • 1 filxhan sheqer
 • 1 lugë sheqer vanilje
 • 1 filxhan miell
 • 3 lugë niseshte misri
 • 1 lugë çaji pluhur për pjekje
 • lëng limoni , për spërkatje
 • sheqer pluhur , për servirje

Udhëzime

 1. Rreshtojeni kapakun e kekut me leter pergamene.
 2. Lani, qerojini dhe prisni mollet ne copa te mesme.
 3. Mullat i lyeni me leng limoni.
 4. Shtoni sheqerin sipas shijes dhe 3 luge miell misri.
 5. Përziejini butësisht dhe lërini mollët mënjanë
 6. Rrihni me mikser dy vezë dhe një filxhan sheqer.
 7. Përzierjes shtoni sheqer vanilje dhe përzieni përsëri. .
 8. Hidhni kefirin në masë dhe përzieni gjithçka me një Llokoçis lugën.
 9. Shtoni miellin e situr dhe pluhurin për pjekje në grupe dhe përziejini mirë. Sigurohuni që brumi të mos ketë kokrra.
 10. Hidhni rreth gjysmën e brumit në fund të tepsisë.
 11. Zbutni butësisht.
 12. Përhapeni mollët e përgatitura me bujari mbi brumin.
 13. Përhapeni pjesën tjetër të brumit. brumosini sipër shtresave me mollë.
 14. E vendosim byrekun me mollë në furrë të parangrohur në 180 gradë për 30 minuta.
 15. Kontrollojmë me kruese dhëmbësh nëse keku është gati.
 16. E lëmë kekun të ftohet pak dhe e heqim me kujdes. nga kallaji.
 17. Para servirjes byreku me molle mund te pudroset me sheqer pluhur.

Vegla

 • tepsi per kek
 • leter pergamene
 • tas
 • thike
 • peeler
 • dërrasë prerëse
 • përzierëse dore
 • lugë
 • spatula kuzhine