Byrek i thjeshtë me kunguj me pastë, krem dhe kanellë

Byrek i thjeshtë me kunguj me pastë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kjo portokalli e ndezur me pastë me kore të shkurtra dhe një mbushje të shijshme kungujsh është veçanërisht e popullarizuar në vjeshtë. Byrekun me lëng dhe të ëmbël me kunguj mund ta piqni lehtësisht dhe ta shijoni në stinën e vjeshtës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek i thjeshtë me kunguj me pastë
Byrek i thjeshtë me kunguj me pastë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kjo portokalli e ndezur me pastë me kore të shkurtra dhe një mbushje të shijshme kungujsh është veçanërisht e popullarizuar në vjeshtë. Byrekun me lëng dhe të ëmbël me kunguj mund ta piqni lehtësisht dhe ta shijoni në stinën e vjeshtës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Pasta me kore te shkurtra

 • 400 g miell
 • 200 g gjalpë
 • 1 vezë
 • 1 majë kripë
 • 2 lugë gjelle ujë

Mbushje

 • 500 g kungull
 • 100 ml ujë
 • 150 g sheqer
 • sheqer vanilje, për shije
 • 1 majë kripë
 • 250 ml krem
 • 2 vezë
 • 1 lugë gjelle Maizena Xhenxhefil, sheqer pluhur për shije, kanellë për shije, krem për shije, për servirje

Udhëzime

Përgatitni brumin me kore të shkurtra

 1. Tërrmoni / fërkoni miellin me gjalpin në një tas.
 2. Shtoni vezët, ujin dhe pak kripë dhe bëni gjithçka në një brumë të thërrmuar.
 3. Ftojeni brumin me kore të shkurtra në letër për rreth 30 -40 minuta.
 4. Hapeni peten holle dhe vendoseni ne nje tepsi per tarte, shtypni skajet dhe shpojini lehte me pirun.

Mbushje me kungull

 1. Qroni kungullin, priteni, hiqni farat dhe prisni në copa.
 2. Sheqeri dhe uji në një tenxhere vëreni të ziejnë.
 3. Shtoni sheqer vaniljen, kungullin dhe kripën dhe mbulojeni dhe ziejini për rreth 10 -15 minuta derisa të zbutet.
 4. Pastrojeni masën e kungullit imët dhe lëreni të ftohet.
 5. Përzieni kremin e rrahur me vezët, shtoni niseshtenë e misrit dhe xhenxhefilin e grirë dhe përzieni mirë.
 6. Përzierjen e kremit shtoni në masën e kungujve dhe përzieni mirë. kek me kungull ne furre te parangrohur ne 180 grade per rreth 45 minuta.
 7. E pjekim kekun ne furre me deren e hapur per rreth. Lëreni të ftohet për 30 minuta dhe hiqeni.
 8. Spërkateni byrekun me kungull me sheqer pluhur dhe kanellë përpara se ta shërbeni, ose shërbejeni me krem pana.

Vegla

 • tas
 • film ngjitës
 • rrokullisje
 • tepsi për kek
 • pirun
 • thikë
 • tenxhere
 • blender dore
 • lugë