Byrek i thjeshtë me mollë i bërë nga brumë me gëzof me salcë kosi dhe vaj

Byrek i thjeshtë me mollë i bërë nga brumë me gëzof me salcë kosi dhe vaj

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Ka shumë receta të byrekut me mollë, por kjo bie në sy. Torta me fruta ka shije të lehtë dhe të ajrosur me shtimin e salcë kosi dhe shumë aromatike me shumë copa molle. Aroma intensive e mollës vjen në vetvete me këtë, e cila e bën rezultatin e tortës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek i thjeshtë me mollë i bërë nga brumë me gëzof me salcë kosi dhe vaj
Byrek i thjeshtë me mollë i bërë nga brumë me gëzof me salcë kosi dhe vaj

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Ka shumë receta të byrekut me mollë, por kjo bie në sy. Torta me fruta ka shije të lehtë dhe të ajrosur me shtimin e salcë kosi dhe shumë aromatike me shumë copa molle. Aroma intensive e mollës vjen në vetvete me këtë, e cila e bën rezultatin e tortës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 70 ml vaj vegjetal, + për lyerje
 • 4-5 mollë
 • 260 g miell
 • 1½ lugë pluhur pjekjeje
 • 3 vezë
 • 1 majë kripë
 • 180 g sheqer
 • 1 lugë sheqer vanilje
 • 150 g salcë kosi

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Lyejmë një tepsi të rrumbullakët me vaj vegjetal.
 3. Përdorni thikën për të prerë mollët në feta të holla.
 4. Sitni miellin dhe përzieni me pluhurin për pjekje.
 5. Spërkateni vezet me kripe, perziejme sheqerin dhe vaniljen ne nje ene.
 6. Me mikser rrihni masen e vezeve deri sa te behet fryt.
 7. Shtoni kosin dhe vajin.
 8. Përziejini brumin përsëri.
 9. Shtoni miellin. porcionet.
 10. Përziejeni me mikser gjithçka derisa të bëhet një masë. Përpunoni brumin.
 11. Hidhni gjysmën e brumit në enën e përgatitur. .
 12. Rrafshoni sipërfaqen e brumit me një shpatull.
 13. The Shpërndani gjysmën tjetër të mollëve sipër.
 14. Pjekim byrekun me mollë në furrën e ngrohur më parë për 50-60 minuta.

Vegla

 • tas
 • blender
 • thikë
 • tavë pjekje
 • sitë