Byrek i thjeshtë me mollë me puding vanilje, bajame dhe kuark

Byrek i thjeshtë me mollë me puding vanilje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

E shijshme me krem kremi që thjesht shkrihet në gojën tuaj. Byreku me mollë përgatitet shpejt dhe lehtë dhe ka shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek i thjeshtë me mollë me puding vanilje
Byrek i thjeshtë me mollë me puding vanilje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

E shijshme me krem kremi që thjesht shkrihet në gojën tuaj. Byreku me mollë përgatitet shpejt dhe lehtë dhe ka shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250 g miell
 • 220 ml qumësht
 • 180 g kuark me pak yndyrë
 • ½ f. pluhur për pjekje
 • 2 vezë
 • 80 g sheqer
 • ½ f. Pluhur pudingu vanilje
 • 230 ml qumësht
 • 1 lugë sheqer
 • 1 mollë, mundësisht e madhe
 • 1 lugë kanellë
 • 80 gr bajame të grira

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180 gradë.
 2. Përzieni në një tas miellin, qumështin, kuarkun me pak yndyrë, pluhurin për pjekje, vezët dhe 80 gr sheqer.
 3. Për pudingun: 230 ml Zieni qumështin dhe përzieni pluhurin e pudingut me 1 lugë sheqer.
 4. Shpërndani pudingun e vaniljes në mënyrë të barabartë mbi brumin.
 5. Prejeni mollën në copa dhe përzieni në një enë me kanellë.
 6. Vendosni mollët në shtresën e pudingut dhe spërkatni me bajame të grira.
 7. E pjekim byrekun me mollë në 180 gradë për 60 minuta.

Vegla

 • tas perzierje
 • peshë kuzhine
 • përzierës dore
 • tepsi me formë pranvere
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere
 • rrahje