Byrek me kungull me shtresa me majonezë dhe hudhër

Byrek me kungull me shtresa me majonezë dhe hudhër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 165 minuta

Byreku me kungull me majonezë dhe hudhër është një meze perfekte, sidomos kur priten të ftuar. Petulla me lëng perimesh të bëra nga kungulli i ëmbël dhe me shije shkojnë në mënyrë të përkryer me një salcë pikante me hudhër dhe kopër. Djathi i jep një shije më të pasur dhe e bën këtë pjatë shumë të shijshme. Përgatitur brenda një kohe të shkurtër, duhet të jeni të durueshëm që rostiçeri të ftohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek me kungull me shtresa me majonezë dhe hudhër
Byrek me kungull me shtresa me majonezë dhe hudhër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 165 minuta

Byreku me kungull me majonezë dhe hudhër është një meze perfekte, sidomos kur priten të ftuar. Petulla me lëng perimesh të bëra nga kungulli i ëmbël dhe me shije shkojnë në mënyrë të përkryer me një salcë pikante me hudhër dhe kopër. Djathi i jep një shije më të pasur dhe e bën këtë pjatë shumë të shijshme. Përgatitur brenda një kohe të shkurtër, duhet të jeni të durueshëm që rostiçeri të ftohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta hungareze

Përbërës

 • 500g kungull të qëruar
 • 2 vezë
 • 4-5 lugë miell
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 5-6 lugë vaj vegjetal
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • ½ tufë kopër
 • 150 g majonezë
 • 100 g djathë të fortë
 • domate qershi, për shije

Udhëzime

 1. E grini përafërsisht kungullin.
 2. Përzieni vezët dhe miellin në një enë, i rregulloni me kripë dhe piper.
 3. Ngrohni tiganin dhe lyejeni me vaj.
 4. Shtoni rreth 4-5 lugë brumë kungulli dhe lëreni të lëmuar. me luge.
 5. Skuqini petullat e kungullit per 2-3 minuta.
 6. Më pas kthejini me kujdes dhe gatuajeni edhe për 2 minuta të tjera.
 7. Vazhdoni në të njëjtën mënyrë me pjesën tjetër të brumit.
 8. Lyejeni tavën me vaj secila. time.
 9. Hudhrat dhe koprën i grijmë imët, i përziejmë me majonezën, i lyejmë me piper.
 10. E grijmë imët djathin.
 11. Rivoseni petullat e ftohura njëra mbi tjetrën në një pjatë sallate duke e lyer çdo shtresë me salcën dhe duke i spërkatur me djathe.
 12. Keku i perfunduar edhe siper dhe anash mbulojme me salce.
 13. Zbukuroni byrekun me kungull me gjysmat e domateve.
 14. Me pas byrekun me kungull e leme te ftohet ne frigorifer per 2 deri ne 3 ore dhe shërbej.

Vegla

 • rende
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tas
 • lugë gjelle