Byrek me lëng molle me spërkatje dhe arra nga kallaji

Byrek me lëng molle me spërkatje dhe arra nga kallaji

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një crunchy me mollë dhe arra është një tortë e mrekullueshme për një pasdite kafeje. Një kombinim i brumit, grimcave dhe arrave e bën atë një trajtim perfekt!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek me lëng molle me spërkatje dhe arra nga kallaji
Byrek me lëng molle me spërkatje dhe arra nga kallaji

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një crunchy me mollë dhe arra është një tortë e mrekullueshme për një pasdite kafeje. Një kombinim i brumit, grimcave dhe arrave e bën atë një trajtim perfekt!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 250 g miell
 • 150 g sheqer
 • 100 g margarinë
 • 2 vezë
 • 180 g salcë kosi
 • 1 ½ lugë pluhur pjekje
 • 3 mollë

Brumë e thërrmuar

 • 50 g arra, p.sh. arra të bluara
 • 50 g miell
 • 50 g sheqer kaf
 • 40 g gjalpë
 • 1 lugë kanellë

Udhëzime

Brumi i shkërmoqur

 1. Përzieni arrat, miellin, kanellën dhe sheqerin me gjalpë në një procesor ushqimi për të formuar crumble.

Brumë

 1. Nxeheni furrën në 180 gradë.
 2. Me një mikser dore trazoni margarinën dhe sheqerin derisa kremoze.
 3. Ndërsa vazhdoni të përzieni çdo herë shtoni vezët.
 4. Shtoni salcën e thartë dhe shtoni gradualisht miellin e situr dhe pluhurin për pjekje në pjesë. letër.
 5. Në fund të tepsisë vendosim gjysmën e brumit.
 6. Mollët i qërojmë dhe i grijmë në rende.
 7. I shpërndajmë mbi brumë mollët e grira.
 8. Mbulojmë me gjysmën e dytë të brumit.
 9. Spërkateni tortën me mollë me thërrime.
 10. E pjekim tortën crumble në furrën e parangrohur për rreth 50 minuta.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • përzierës dore
 • spatula
 • peeler
 • thikë
 • grater