Byrek me mëlçi me karota, vezë dhe qepë

Byrek me mëlçi me karota

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Torta me mëlçi është një pjatë e shkëlqyer festash e përmirësuar me karota dhe qepë. Hudhra jep shijen pikante dhe aromatike. Torta e mëlçisë është një aperitiv i shkëlqyer!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek me mëlçi me karota
Byrek me mëlçi me karota

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Torta me mëlçi është një pjatë e shkëlqyer festash e përmirësuar me karota dhe qepë. Hudhra jep shijen pikante dhe aromatike. Torta e mëlçisë është një aperitiv i shkëlqyer!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Meze, Receta me video | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 700 g mëlçi viçi
 • 200 g karrota
 • 200 g qepë
 • 100 g miell
 • 100 ml qumësht
 • 2 vezë
 • 3 thelpinj hudhër
 • majonezë, sipas shijes
 • kripë, për shije
 • Piper , per shije
 • Vaj, per shije

Udhëzime

 1. Prisni qepët dhe grini imët karotat.
 2. Së pari skuqni qepët dhe më pas karotat në vaj.
 3. Shtypni hudhrën përmes shtypjes së hudhrës në majonezë.
 4. Kthejeni mëlçinë e viçit përmes grirës së mishit. .
 5. Në të Shtoni vezët dhe përziejini mirë.
 6. Më pas përzieni qumështin dhe më pas miellin.
 7. Kriposni gjithçka dhe përzieni mirë.
 8. Në një tigan me vaj në zjarr mesatar, gatuani rreth 5 petulla mëlçie, Secila me diametër 16 cm Skuqini për 5 minuta secila.
 9. Përhapeni petullat e mëlçisë me majonezën e hudhrës.
 10. Përhapni përzierjen e karotës dhe qepës dhe mbulojeni me petullën tjetër të mëlçisë, etj.
 11. Lëreni kekun të qëndrojë për disa orë.
 12. Zbukuroni shtresën e sipërme sipas dëshirës, p.sh. me të verdhën e grirë ose të bardhën e vezës dhe majdanoz.

Vegla

 • rende
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypja e hudhrës
 • grirëse e mishit
 • tas
 • lugë
 • tavë
 • turner