Byrek me mish me kungull nga brumërat

Byrek me mish me kungull nga brumërat

Torta e përzemërt e mishit të grirë me kungull është e mbuluar me një pastë fruloze krokante. Kjo tortë tepër e shijshme dhe e përzemërt me mbushje me lëng mishi të grirë është perfekte për vjeshtën.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 500 gr petë sfungjerë, e ngrirë
 • 300 gr mish i grirë
 • 300 gr kungull i grirë
 • 2 lugë salcë kosi
 • 1 vezë, për larje
 • Kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • Koriandër i grirë , per shije

Udhëzimet

 1. Përzieni mishin e grirë me kungullin.
 2. Shtoni kosin, kripën, piperin dhe korianderin dhe përziejini mirë.
 3. Rrullni petën e skuqur hollë.
 4. Vendosni mbushjen në mes të brumit dhe paloseni në forma e deshiruar.
 5. Keku me furce per vezen.
 6. E pjekim kekun me mish te grire ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 30 minuta.

Utils

 • tas
 • furçë ngjitëse

Recetat e fundit