Byrek me mollë amerikane me limon, kanellë dhe arrëmyshk

Byrek me mollë amerikane me limon

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

të gjithë e dinë, ka receta të panumërta për të. Por duhet ta përgatisni patjetër edhe këtë byrek me mollë amerikane! Një kore krokante me pastë të ëmbël dhe mbushje të shijshme do të kënaqin absolutisht të gjithë. Kjo byrek me mollë është perfekte me një filxhan çaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek me mollë amerikane me limon
Byrek me mollë amerikane me limon

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

të gjithë e dinë, ka receta të panumërta për të. Por duhet ta përgatisni patjetër edhe këtë byrek me mollë amerikane! Një kore krokante me pastë të ëmbël dhe mbushje të shijshme do të kënaqin absolutisht të gjithë. Kjo byrek me mollë është perfekte me një filxhan çaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Brumë

 • 500 g miell
 • ½ lugë kripë
 • 120 g sheqer
 • 360 g gjalpë, i ftohtë
 • 1 e verdhë veze
 • 60 ml ujë

Mbushja

 • 8
   mollë
  • ½ limon
  • ½ lugë kanellë
  • ¼ lugë arrëmyshk
  • 2 lugë gjelle miell
  • 50 g sheqer
  • 100 g sheqer kaf
  • 40 g gjalpë
  • 1 e bardhë veze
  • 1 lugë çaji ujë
 • Udhëzime

  Përgatisim brumin

  1. Përziejmë miellin, kripën dhe sheqerin në një enë.
  2. Gjalpin e ftohtë e presim në kubikë të vegjël.
  3. Përziejmë miellin, gjalpin dhe të verdhën e vezës dhe i punojmë në thërrime të imta.
  4. Shtojmë gradualisht ujin e ftohtë. dhe perziejme mire ngjeshim ne nje brum te bute.
  5. Rrokullisni ne nje top, mbeshtilleni me film ushqimor dhe vendoseni ne frigorifer per 1 ore.
  6. Nxeheni furren paraprakisht ne 180°C.
  7. Larkojeni gjysmen e brumit ne nje shtrese te holle dhe vendoseni në një tepsi
  8. Shtypni fort anët dhe bazën.
  9. Vendosni një fletë me letër pjekjeje në brumë.
  10. Për të rënduar, vendosni përafërsisht 200-300 g bizele të thata, oriz, bishtajore të tjera ose kokrra te tjera siper ne menyre qe brumi te qendroje ne tepsi.
  11. Piqeni bazen e kekut per rreth 10 minuta.

  Pergatisni mbushjen

  1. Qrojini mollet dhe pritini ne feta te holla.
  2. Shtypni lengun e limonit.
  3. Përzieni frutat, lëngun e limonit, erëzat, miellin dhe të dy llojet e sheqerit së bashku.

  Përgatisni kekun

  1. Baza e tortës hiqni nga furra, bishtajore Hiqni dhe lyeni mbushjen siper.
  2. Prejeni gjalpin ne copa te vogla dhe vendoseni mbi mbushje.
  3. Rrihni te bardhen e vezes dhe ujin me pirun.
  4. Preten gjysmen e dyte te brumit ne nje shtrese te holle.
  5. Mbuloni mbushjen dhe skajet me të Shtypni së bashku.
  6. Prisni një vrimë të vogël ose disa të çara në qendër të tortës për të lejuar që ajri të dalë gjatë pjekjes.
  7. Rrjetni pjesën e sipërme të tortës me të bardhën e rrahur të vezës.
  8. Pjekim byrekun me molle ne furren e parangrohur per 50-55 minuta derisa te marre ngjyre te arte.
  9. Serbejeni byrekun amerikan me molle te ngrohte ose te ftohte.

  Edhe arrat e grira shkojnë shumë mirë me mbushjen.

  Vegla

  • thikë
  • pirun
  • tas
  • rul
  • tavë pjekje
  • shtypë agrume