Byrek me mollë italiane me limon dhe vanilje

Byrek me mollë italiane me limon dhe vanilje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Byreku i butë me mollë me një aromë të lehtë të agrumeve dhe vaniljes do t’i kënaqë të gjithë. Me këtë recetë të thjeshtë, krijohet një e shijshme, ashtu si nga një bukëpjekës siçiliane.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek me mollë italiane me limon dhe vanilje
Byrek me mollë italiane me limon dhe vanilje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Byreku i butë me mollë me një aromë të lehtë të agrumeve dhe vaniljes do t’i kënaqë të gjithë. Me këtë recetë të thjeshtë, krijohet një e shijshme, ashtu si nga një bukëpjekës siçiliane.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 3-4 mollë
 • ½ limon
 • 3 vezë
 • 140 g sheqer
 • 120 ml vaj ulliri
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 200 g miell
 • 2 lugë pluhur pjekje
 • 1 majë kripë

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Rreshtoni një tepsi të rrumbullakët 23 cm me letër pjekjeje.
 3. Qroni dhe theroni mollët.
 4. Prisni gjysmën e mollëve në kubikë të vegjël dhe gjysmën tjetër në copa të holla.
 5. E grini imët lëkuren e limonit.
 6. Përzieni vezët me sheqerin në një enë dhe i rrahim me mikser derisa të bëhet shkumë e fortë dhe e lehtë.
 7. Shtoni vajin e ullirit dhe ekstraktin e vaniljes dhe përzieni me rrahësen derisa të bëhet një masë homogjene.
 8. Shtojeni gradualisht miellin, duke e trazuar butësisht shtoni në masën e vezëve.
 9. Shtoni pluhurin për pjekje dhe kripën dhe bëni gjithçka në një brumë të lëmuar.
 10. Shtoni brumit mollët dhe lëkuren e limonit të prerë në kubikë dhe përziejini gjithçka mirë.
 11. Hidhni brumin në enën e përgatitur për pjekje.
 12. Vendosni copat e mollës në brumë.
 13. Pjekim byrekun me mollë për rreth 30-40 minuta.

Vaji i ullirit nuk duhet të jetë tepër i aromatizuar për këtë recetë.

Vegla

 • Tavë për pjekje
 • Ques
 • Thikë
 • Dërrasë për prerje
 • Rende
 • Blender
 • Thisk
 • Tasë