Byrek me mollë të ajrosur me kuark, vanilje dhe beze e bërë nga pasta me kore të shkurtra

Byrek me mollë të ajrosur me kuark

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 115 minuta

Ka shije të shijshme qiellore. Korja e shkurtër me një mbushje gjizë dhe mollë dhe një marengë me gëzof e bën këtë tortë një ëmbëlsirë ëndërrimtare.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrek me mollë të ajrosur me kuark
Byrek me mollë të ajrosur me kuark

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 115 minuta

Ka shije të shijshme qiellore. Korja e shkurtër me një mbushje gjizë dhe mollë dhe një marengë me gëzof e bën këtë tortë një ëmbëlsirë ëndërrimtare.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 300 g gjalpë, i zbutur
 • 100 g sheqer
 • 3 të verdha veze
 • 480 g miell gruri
 • 11 g pluhur pjekjeje
 • 1 majë kripë
 • 1-2 pika aromë vanilje

Mbushje

 • 550 g gjize
 • 3 Të verdhat e vezëve
 • 4 mollë
 • 100 g sheqer

Meringë

 • 6 të bardha veze
 • 200 g sheqer

Udhëzime

Brumi

 1. Në një enë, përdorni një mikser dore për të përzier gjalpin e zbutur me sheqerin, aromën e vaniljes dhe të verdhat e vezëve derisa të bëhet krem.
 2. Përzieni miellin me pluhurin për pjekje dhe pak kripë. në përzierjen e gjalpit.
 3. Të gjitha për të formuar një brumë të butë Gatuaj.
 4. Formoni brumin në një top, mbështilleni me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta.

Mbushja

 1. Përzieni vilën me një kamxhik djathi, sheqeri dhe te verdhat e vezeve bashke.
 2. Nxehni furren ne temperaturen 180- Nxeheni paraprakisht ne 190 grade.
 3. Mollët qeroni, qeroni thelbin dhe pritini ne copa.
 4. Shtypni brumin ne nje tave per pjekje (rreth 25×35 cm), duke tërhequr një buzë.
 5. Që brumi të mos laget nga mbushja e kuarkut, lyejeni këtë me 1-2 lugë çaji të bardhë veze (e pa rrahur ende) duke përdorur një furçë kuzhine.
 6. Vendosni mbushjen e kuarkut. brumin dhe e shpërndajmë në mënyrë të barabartë.
 7. Vendosim fetat e mollës duke mbivendosur përzierjen e kuarkut.
 8. E vendosim byrekun me mollë në furrën e nxehur më parë n.

Meringa

 1. Në një enë rrahim të bardhat e vezëve derisa të zbuten duke filluar me shpejtësi të ulët.
 2. Më pas rrisim shpejtësinë duke shtuar gradualisht sheqerin. Rrihni deri sa të shkëlqejë dhe të bëhet me gëzof.
 3. Hiqni byrekun me mollë nga furra dhe shpërndani meringën mbi byrekun e nxehtë.
 4. Zëvendësoni byrekun me mollë në furrë edhe për 10-15 minuta të tjera.
 5. Lëreni byrekun të ftohet dhe prerë në feta .

Vegla

 • peshore kuzhine
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas përzierje
 • përzierëse dore
 • furçë kuzhine
 • spatula kuzhine
 • tavë pjekjeje
 • rrahje