Byrekë me petë me avokado, kokrra shege dhe gjizë

Byrekë me petë me avokado

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Mbushja e butë e avokados, gjizës dhe hudhrës i bën këto pasta të fryra krokante një meze me shije. Byrekët e mbushur me byrekë janë të shpejtë për t’u bërë dhe shije të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Byrekë me petë me avokado
Byrekë me petë me avokado

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Mbushja e butë e avokados, gjizës dhe hudhrës i bën këto pasta të fryra krokante një meze me shije. Byrekët e mbushur me byrekë janë të shpejtë për t’u bërë dhe shije të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 avokado ¹⁄₂ – 1 lugë gjelle
 • lëng limoni
 • kripë, për shije
 • 150-200 g gjizë
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 1 thelpi hudhër
 • kopër, për shije
 • 7- 10 pasta me sfungjer
 • 1 grusht
 • kokra shege

Udhëzime

 1. Në një blender, përzieni tulin e avokados me lëng limoni.
 2. Shtoni kripën, gjizën, vajin e ullirit, hudhrën e grirë dhe pak kopër.
 3. Përziejini derisa të bëhet një masë.
 4. The Mbushni byrekët me krem.
 5. Zbukuroni byrekët me kopër dhe kokrrat e shegës dhe shërbejini.

Në vend të gjizës mund të përdoret krem djathi.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • çantë tubash