Çaj flluskë me çaj të zi dhe boba të bëra vetë

2 persona | 60 minuta

Pija me bazë çaji me topa të ëmbël pelte tapioke u shpik në Tajvan në vitet 1980. Për shkak të pamjes dhe strukturës së pazakontë, çaji me flluska është bërë aq i popullarizuar sa kafene të veçanta janë hapur në mbarë botën, ku shërbehen vetëm ëmbëlsira të tilla. Ju gjithashtu mund ta përdorni këtë recetë për të bërë çaj flluskë në shtëpi.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Çaj flluskë me çaj të zi dhe boba të bëra vetë
Çaj flluskë me çaj të zi dhe boba të bëra vetë

2 persona | 60 minuta

Pija me bazë çaji me topa të ëmbël pelte tapioke u shpik në Tajvan në vitet 1980. Për shkak të pamjes dhe strukturës së pazakontë, çaji me flluska është bërë aq i popullarizuar sa kafene të veçanta janë hapur në mbarë botën, ku shërbehen vetëm ëmbëlsira të tilla. Ju gjithashtu mund ta përdorni këtë recetë për të bërë çaj flluskë në shtëpi.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

Bobas

 • 80ml ujë
 • 50g sheqer kaf
 • 3-4 pika ngjyrues ushqimi, sipas shijes
 • 160g niseshte tapioke

Çaj

 • 3 lugë çaj të zi
 • 4 filxhanë ujë
 • qumësht, sipas shijes
 • shurup , për shije
 • kuba akulli, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Përzieni ujin dhe sheqerin në një tenxhere.
 2. Nxehni në zjarr mesatar-të lartë, duke e trazuar, derisa sheqeri të tretet.
 3. Shtoni ngjyrën ushqimore në përzierje, sipas dëshirës, dhe përzieni.
 4. Lëjeni të ziejë dhe shtoni gjysmën e niseshtës së tapiokës në tigan.
 5. Zijeni për rreth 3-5 minuta duke e përzier vazhdimisht derisa masa të trashet.
 6. Kur masa të fillojë të ndahet nga fundi i tiganit, hiqeni nga zjarri.
 7. Më pas shtoni sasinë e mbetur të tiganit Shtoni niseshtenë e tapiokës në tigan, përzieni dhe formoni një brumë të lëmuar elastik.
 8. Rrokullisni brumin në topa të vegjël bobas në madhësinë e bizeles.
 9. Mbusheni tenxheren me ujë dhe lëreni të vlojë .
 10. Më pas ziejini flluskat në ujë të vluar për rreth 5 minuta.
 11. Më pas fikni zjarrin dhe lërini të ziejnë për rreth 5 minuta të tjera.
 12. Më pas kullojini topat në një sitë dhe shpëlajini me ujë të ftohtë.
 13. Bëni nje caj te zi te forte, e leme te ftohet dhe e kullojme.
 14. Qumet dhe shurup me pas I jepni shije çajit dhe e përzieni.
 15. Vendosni disa kuba akulli dhe 2-3 lugë flluska në një gotë çaji.
 16. Hidhni çajin e përgatitur dhe përzieni çajin me flluska.

Baza e çajit flluskë mund të bëhet nga çdo çaj dhe të plotësohet me qumësht dhe shurup sipas dëshirës. Për çajin popullor me flluska mund të përdorni edhe perla tapiokë të gatshme që mund t’i blini në supermarket. Këto gatuhen sipas udhëzimeve dhe shtohen në çaj. Kjo e zvogëlon mjaft përpjekjen.

Vegla

 • pan
 • tenxhere
 • sitë
 • goza çaji