Çaj frutash aromatike me boronica, luleshtrydhe dhe mjedra

2 persona | 23 minuta

Një pije shumë aromatike dhe e shëndetshme me një aciditet të këndshëm, ideale për ëmbëlsira. Me boronicat, luleshtrydhet dhe mjedrat, çaji i frutave merr një aromë të mrekullueshme dhe një joshje të ëmbël frutash.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Çaj frutash aromatike me boronica
Çaj frutash aromatike me boronica

2 persona | 23 minuta

Një pije shumë aromatike dhe e shëndetshme me një aciditet të këndshëm, ideale për ëmbëlsira. Me boronicat, luleshtrydhet dhe mjedrat, çaji i frutave merr një aromë të mrekullueshme dhe një joshje të ëmbël frutash.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 lugë boronica
 • 3 luleshtrydhe
 • 2 lugë mjedër
 • sheqer, ose mjaltë për shije
 • 500 ml ujë

Udhëzime

 1. Vlojeni ujin në një kazan.
 2. Mbuloni manaferrat në blender dhe vendosini në një kullues në çajnik.
 3. Hidhni ujë, shtoni sheqer dhe përzieni mirë.
 4. Mbulojeni çajin me kapak.
 5. Lëreni çajin e frutave të piqet për të paktën 10 minuta.

Nëse mjalti përdoret në çaj në vend të sheqerit, mjalti duhet të shtohet menjëherë përpara se ta servirni.

Vegla

 • Kizan
 • Qaji
 • Skullues i imët
 • Mblender dore
 • Kaji