Çaj indian masala me kanellë, karafil dhe kardamom

Çaj indian masala me kanellë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Çaji indian masala i bërë nga erëzat dhe çaji i zi përgatitet shpejt dhe lehtë. Indiani me qumësht ka një aromë pikante dhe shije të pazakontë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Çaj indian masala me kanellë
Çaj indian masala me kanellë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Çaji indian masala i bërë nga erëzat dhe çaji i zi përgatitet shpejt dhe lehtë. Indiani me qumësht ka një aromë pikante dhe shije të pazakontë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije freskuese, Vegjetariane | Kuzhina: Receta indiane

Përbërës

 • 1 lugë kanellë
 • ½ lugë kardamom, bluar
 • 7-8 kokrra piper të zi
 • ½ lugë koriandër, bluar
 • 8-10 karafil
 • ½ lugë qimnon
 • 1 majë arrëmyshk
 • 2-3 gjethe dafine
 • 250 ml ujë
 • 1 lugë çaj të zi
 • 10 g rrënjë xhenxhefil
 • 250 ml qumësht
 • 1-2 lugë sheqer

Udhëzime

 1. Përziejini të gjitha erëzat.
 2. Mbulojeni me ujë dhe lëreni të ziejnë në një tenxhere të vogël.
 3. Zihet për 1 minutë, shtohet çaji i zi dhe xhenxhefili i grirë.
 4. Zihet për një minutë. Shtoni sheqerin.
 5. Ulni zjarrin dhe ziejini për një minutë tjetër.
 6. Hidhni çajin masala në filxhanë çaji dhe shijojeni të ngrohtë.

Vegla

 • rende
 • tenxhere
 • filxhanë çaji