Çaj jeshil xhenxhefili me qumësht bajame, mjaltë dhe kanellë

Çaj jeshil xhenxhefili me qumësht bajame

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 7 minuta

Kjo pije e nxehtë dhe e shijshme bëhet kremoze dhe e ëmbël. Aroma e këndshme e xhenxhefilit dhe shija e kanellës i japin gjelbërimit një prekje të veçantë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Çaj jeshil xhenxhefili me qumësht bajame
Çaj jeshil xhenxhefili me qumësht bajame

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 7 minuta

Kjo pije e nxehtë dhe e shijshme bëhet kremoze dhe e ëmbël. Aroma e këndshme e xhenxhefilit dhe shija e kanellës i japin gjelbërimit një prekje të veçantë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije te nxehta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 1 qese çaji jeshil
 • 250 ml ujë
 • 120 ml qumësht bajame
 • 2 lugë mjaltë
 • ¹⁄4 lugë xhenxhefil, bluar
 • ¹⁄4 lugë kanellë

Udhëzime

 1. Hidhni ujë të nxehtë mbi çajin jeshil.
 2. Lëreni çajin të piqet për rreth 5 minuta.
 3. Nxirreni qesen e çajit.
 4. Përzieni çajin me qumësht bajame, mjaltë, kanellë dhe xhenxhefil në blender.
 5. Çaji jeshil me xhenxhefil Shërbejeni të nxehtë në një filxhan.

Vegla

 • filxhan
 • lugë përzierje
 • blender