Çaj me erëza të zeza aromatike me qumësht, kanellë dhe vanilje

Çaj me erëza të zeza aromatike me qumësht

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo pije e nxehtë me shije është ideale për një mbrëmje komode. E zeza është e aromatizuar me kanellë, shurup panje dhe vanilje dhe e rafinuar me qumësht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Çaj me erëza të zeza aromatike me qumësht
Çaj me erëza të zeza aromatike me qumësht

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo pije e nxehtë me shije është ideale për një mbrëmje komode. E zeza është e aromatizuar me kanellë, shurup panje dhe vanilje dhe e rafinuar me qumësht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije te nxehta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 ml ujë
 • 3 shkopinj kanelle
 • 3 qese çaji çaj të zi
 • 350 ml qumësht
 • 3 lugë shurup panje, ose shurup i thjeshtë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje

Udhëzime

 1. Hidhni ujë në një tenxhere të vogël dhe shtoni kanellë.
 2. Veni të ziejë dhe hiqeni tenxheren nga zjarri.
 3. Lëreni çajin e zi të ziejë i mbuluar për 7 minuta.
 4. Nxehni qumështin në një tenxhere të veçantë. .
 5. The Hiqni qeskat e çajit dhe shkopinjtë e kanellës.
 6. Shtojeni shurupin e panjës dhe ekstraktin e vaniljes në çajin me erëza.
 7. Hidhni qumështin dhe përzieni mirë çajin me erëza.

Vegla

 • tenxhere
 • filxhanë çaji