Çaj molle me erëza me qumësht, krem, kanellë, karafil dhe arrëmyshk

Çaj molle me erëza me qumësht

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Kur është ftohtë jashtë dhe ndoshta edhe shi, nuk ka asgjë më të bukur se një batanije komode dhe një filxhan çaj të nxehtë. Aroma e frutave, aroma e kanellës, karafilit dhe arrëmyshkut ju mbështjell me ngrohtësi dhe rehati. Pikërisht kështu ndjehet, kështu mund të shijohet vjeshta, apo jo?

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Çaj molle me erëza me qumësht
Çaj molle me erëza me qumësht

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Kur është ftohtë jashtë dhe ndoshta edhe shi, nuk ka asgjë më të bukur se një batanije komode dhe një filxhan çaj të nxehtë. Aroma e frutave, aroma e kanellës, karafilit dhe arrëmyshkut ju mbështjell me ngrohtësi dhe rehati. Pikërisht kështu ndjehet, kështu mund të shijohet vjeshta, apo jo?

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Nxehtësia | Menu: Pije te nxehta | Kuzhina: Receta rumune

Përbërës

 • 1 mollë
 • 1¹⁄4 filxhan qumësht
 • ¹⁄4 filxhan krem për rrahje
 • 1 lugë çaj të zi
 • 1 majë kanellë pluhur
 • 1 majë karafil pluhur
 • 1 majë arrëmyshk pluhur

Udhëzime

 1. Mollën e lani dhe e prisni në copa të vogla.
 2. Plotat e mollës i vendosni në një tenxhere dhe shtoni përbërësit e mbetur.
 3. Ngrohni përmbajtjen, por mos e vini në valë.
 4. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të qëndrojë i mbuluar për rreth 15 minuta.
 5. Më pas kaloni çajin e mollës në një sitë dhe shtypni copat e mollës me një lugë derisa të mos dalë më lëng.
 6. Çaji mund të nxehet sërish si opsion. .

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • pan
 • sitë