Çaj pikant xhenxhefili me qumësht dhe sheqer për ftohjet

Çaj pikant xhenxhefili me qumësht dhe sheqer për ftohjet

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Xhenxhefili është një ilaç i gjithanshëm dhe i dobishëm shtëpiake dhe funksionon veçanërisht mirë për ftohjet, dispepsi dhe madje edhe migrenën. Në stinën e ftohtë, kjo ëmbëlsirë pikante është një kënaqësi e vërtetë dhe nuk është e vështirë të përgatitet duke përdorur këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Çaj pikant xhenxhefili me qumësht dhe sheqer për ftohjet
Çaj pikant xhenxhefili me qumësht dhe sheqer për ftohjet

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Xhenxhefili është një ilaç i gjithanshëm dhe i dobishëm shtëpiake dhe funksionon veçanërisht mirë për ftohjet, dispepsi dhe madje edhe migrenën. Në stinën e ftohtë, kjo ëmbëlsirë pikante është një kënaqësi e vërtetë dhe nuk është e vështirë të përgatitet duke përdorur këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije joalkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 2 filxhanë ujë
 • 1 lugë xhenxhefil, i grirë, i freskët
 • 3 lugë sheqer
 • 3 lugë çaj të zi
 • ¾ filxhan qumësht
 • kanellë, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Vlojeni ujin në një tenxhere.
 2. Shtoni xhenxhefilin e grirë, mbulojeni dhe ziejini në zjarr të ulët për rreth 7 minuta.
 3. Përzieni sheqerin dhe ziejini për një minutë tjetër.
 4. Më pas rrisni nxehtësinë derisa Lëngu pothuajse të vlojë. .
 5. Shtoni çajin e zi, ulni zjarrin dhe ziejini për 1-2 minuta.
 6. Ndërkohë nxeheni qumështin dhe më pas hidheni në çaj.
 7. Çaji me xhenxhefil, vendoseni të ziejë përsëri dhe ziejini për rreth një minutë. .
 8. Në fund, kullojeni çajin e xhenxhefilit në një sitë dhe hidheni në filxhanë.

Vegla

 • pan
 • sitë