Çaj qumësht kremoz me çokollatë të bardhë dhe çaj të zi

Çaj qumësht kremoz me çokollatë të bardhë dhe çaj të zi

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 9 minuta

Një pije kremoze me një shije të ëmbël të shijshme që me siguri do të ngrejë shpirtin. Çaji me qumësht me çokollatë të bardhë është gjëja më e mirë për një mbrëmje të ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Çaj qumësht kremoz me çokollatë të bardhë dhe çaj të zi
Çaj qumësht kremoz me çokollatë të bardhë dhe çaj të zi

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 9 minuta

Një pije kremoze me një shije të ëmbël të shijshme që me siguri do të ngrejë shpirtin. Çaji me qumësht me çokollatë të bardhë është gjëja më e mirë për një mbrëmje të ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika Qendrore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije te nxehta | Kuzhina: Receta kubane

Përbërës

 • 500 ml qumësht
 • 2 thasë çaj të zi
 • 80 gr çokollatë e bardhë
 • krem pana, sipas shijes, sipas dëshirës
 • kanellë, sipas shijes, sipas dëshirës
 • çokollatë e bardhë, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Nxehni qumështin në një tenxhere me zjarr të fortë.
 2. Shtoni qeskat e çajit.
 3. Pasi qumështi të fillojë të vlojë, fikeni zjarrin.
 4. Lërini qeset e çajit në qumësht për disa minuta, më pas hiqini.
 5. Ndizeni përsëri sobën dhe vendosni nxehtësinë në mesatare-të lartë.
 6. Vendosni copat e çokollatës në qumësht dhe përziejini derisa të treten.
 7. Çajin e qumështit e zbukuroni me krem pana dhe kanellë ose çokollatë të grirë sipas dëshirës.
 8. Hidhni çajin kremoz të qumështit në gota dhe shijojeni.

Vegla

 • tenxhere
 • gotë