Caldeirada – zierje portugeze peshku me patate

Caldeirada - zierje portugeze peshku me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kjo e shijshme me patate mund të përgatitet me lloje të ndryshme peshku dhe fruta deti. Tradicionalisht, kjo zierje shërbehet me krutona krokante hudhër dhe barishte të freskëta. Aromatike, e shijshme dhe mbushëse, Caldeirada është vakti i përsosur për të gjithë adhuruesit e peshkut.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Caldeirada - zierje portugeze peshku me patate
Caldeirada - zierje portugeze peshku me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kjo e shijshme me patate mund të përgatitet me lloje të ndryshme peshku dhe fruta deti. Tradicionalisht, kjo zierje shërbehet me krutona krokante hudhër dhe barishte të freskëta. Aromatike, e shijshme dhe mbushëse, Caldeirada është vakti i përsosur për të gjithë adhuruesit e peshkut.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: portugeze

Përbërës

 • 1 qepë
 • 4 thelpinj hudhër
 • 2 domate
 • 450 g patate
 • 3 lugë vaj ulliri
 • 60 ml verë e bardhë, e thatë
 • 1 l lëng peshku
 • 1 majë shafran
 • ⅛ lugë karafil të bluar
 • ¼ lugë piper i tymosur
 • ¼ lugë piper i zi
 • 2 gjethe dafine
 • kripë, sipas shijes
 • 3-4 degë trumzë
 • 1500 g fileto peshku

Udhëzime

 1. Qëroni qepën, hudhrën dhe patatet.
 2. Prisni domatet, qepën dhe hudhrën në kubikë të vegjël.
 3. Patatet i grini në kubikë të mëdhenj.
 4. Ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere.
 5. Qëpën dhe hudhrën në të për 5-6 minuta kaurdiseni derisa të zbuten.
 6. Shtoni domatet dhe ziejini edhe për 4 minuta të tjera.
 7. Hidhni verën e bardhë mbi perimet.
 8. Përziejini dhe ziejini për 2 deri në 3 minuta.
 9. Lënga, erëzat, kripë , gjethet e trumzes dhe patatet Shtojme.
 10. Lumen e leme te zieje.
 11. Zejeni zilen me kapak per 15 minuta.
 12. Prisni peshkun ne kubik te medhenj.
 13. Shtojeni ne tenxheren me perimet.
 14. Zierjen e peshkut e ziejmë në zjarr të fortë për 3-4 minuta.
 15. Merak mund t’i shtohen edhe ushqimet e detit.
 16. Gaforrja, fiston ose karkaleca funksionojnë mirë.
 17. Serbejeni zilen e peshkut menjëherë të ngrohtë me bukë.

Mund të përdoret merluci, merluci, salmoni, levreku, lloje të tjera peshqish ose një përzierje e tyre.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan