Chanterelles skuqura me salcë kosi dhe erëza

2 persona | 55 minuta

Një i shijshëm dhe i përzemërt i bërë me kanterela të skuqura që shkon shumë me patate të ziera ose pure patatesh.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Chanterelles skuqura me salcë kosi dhe erëza
Chanterelles skuqura me salcë kosi dhe erëza

2 persona | 55 minuta

Një i shijshëm dhe i përzemërt i bërë me kanterela të skuqura që shkon shumë me patate të ziera ose pure patatesh.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 700 g kanterele
 • 60-80 g gjalpë
 • 200 g salcë kosi
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, për shije

Udhëzime

 1. Shpëlajini dhe prisni kërpudhat.
 2. Prisni kërpudhat e mëdha në copa të vogla ose lërini të plota, nëse dëshironi.
 3. Në një tigan ngrohni vajin në zjarr mesatar-të lartë.
 4. Skuqini kërpudhat duke i përzier herë pas here .
 5. Pas 20-25 minutash shtojme salcen e tharte.
 6. Rrezojeni me kripe dhe piper.
 7. Ulni zjarrin.
 8. Afërsisht. Lëreni të piqet për 10 minuta.
 9. Serbejeni tavën me kërpudha si pjatë anësore.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • lugë përzierje