Cheesecake me bazë karrote – Tortë e Pashkëve me kuark, karrota dhe arra

Cheesecake me bazë karrote - Tortë e Pashkëve me kuark

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kjo tortë e Pashkëve është një kënaqësi e dyfishtë! Në këtë recetë, torta me karrota kombinohet në mënyrë perfekte me cheesecake. Shtresa kremoze e cheesecake-it ka shije super të butë dhe shkon shkëlqyeshëm me bazën e lëngshme të karotës me aromë arra.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Cheesecake me bazë karrote - Tortë e Pashkëve me kuark
Cheesecake me bazë karrote - Tortë e Pashkëve me kuark

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kjo tortë e Pashkëve është një kënaqësi e dyfishtë! Në këtë recetë, torta me karrota kombinohet në mënyrë perfekte me cheesecake. Shtresa kremoze e cheesecake-it ka shije super të butë dhe shkon shkëlqyeshëm me bazën e lëngshme të karotës me aromë arra.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Bazë për kek me karrota

 • 200 g karrota, të grira hollë
 • 2 lugë lëkure limoni, të grira
 • 2 lugë lëng limoni
 • 120 g bajame, të bluara
 • 40 g bajame, të grira
 • 50 g lajthi, të bluara
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • 1/2 lugë kanellë
 • 40-60 g xylitol
 • 3 vezë
 • 25 ml vaj kokosi, lëng
 • 1 majë kripë

Shtresë cheesecake

 • 250 g quark
 • 250 g mascarpone
 • 200 g salcë kosi
 • 120 g xylitol
 • 2 vezë
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • 1 lugë çaji miell kokosi

Mbushje

 • 10-20 g fëstëkë, të copëtuar
 • 1 fq. Karrota marzipan
 • 2 karrota, me zarzavate, të qëruara, për sipërme

Udhëzime

Përgatitni bazën e tortës me karrota

 1. Ngrohni furrën në 175 gradë.
 2. Rreshtoni një tepsi në formë pranvere me letër furre dhe lyeni skajet me vaj kokosi.
 3. Karrotave të grira shtoni lëkuren e limonit dhe lëngun e limonit dhe përzieni së bashku.
 4. Vezët dhe ksilitoli në një enë Me mikserin e dorës i rrahim derisa të bëhen me gëzof.
 5. Përziejmë në një enë bajamet, lajthitë, kanellën, pluhurin për pjekje dhe pak kripë. Përzierja e vezëve.
 6. Përziejini mirë të gjitha.
 7. Brumin e hidhni në tavën e përgatitur dhe e shpërndani në mënyrë të barabartë.

Përgatitni shtresën e cheesecake-it

 1. Përzieni mirë kuarkin me pak yndyrë, maskarponen dhe ksilitolin.
 2. Shtoni vezët dhe perziejme shkurtimisht.
 3. Përziejini lëngun e limonit, miellin e kokosit dhe kosin.
 4. Përziejini masën në mënyrë të barabartë E shpërndani mbi bazën e karotës.
 5. Pjekim cheesecake në furrë të parangrohur në 175 gradë për rreth 60 minuta.
 6. Lëreni kekun të qëndrojë për rreth 15 minuta me derën e furrës pak të hapur.
 7. Hiqeni dhe ftojeni largohu.
 8. Pasi të ftohet, dekorojeni cheesecake-un me 2 karota të vogla të grumbulluara, fëstëkë të grirë dhe karrota marzipan.

nbsp;

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • pushkëformë tepsi
 • furçë kuzhine
 • rende