Cheesecake me bazë pastiçerie me kore të shkurtra, kumbulla dhe mbushje kuark

Cheesecake me bazë pastiçerie me kore të shkurtra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Pasta me kore të shkurtra, një mbushje delikate e bërë nga kuarku me krem dhe kumbulla të ëmbla dhe pak të tharta është thjesht e shijshme. Ka shije të shkëlqyer të ftohtë në ditët e nxehta të verës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Cheesecake me bazë pastiçerie me kore të shkurtra
Cheesecake me bazë pastiçerie me kore të shkurtra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Pasta me kore të shkurtra, një mbushje delikate e bërë nga kuarku me krem dhe kumbulla të ëmbla dhe pak të tharta është thjesht e shijshme. Ka shije të shkëlqyer të ftohtë në ditët e nxehta të verës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 150 g gjalpë
 • 100 g sheqer
 • 1 vezë
 • 300 g miell + për spërkatje
 • 1 lugë aromë vanilje
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 1 majë kripë

Mbushje

 • 100 g sheqer
 • 400 g Quark
 • 1 vezë
 • 150 ml krem
 • 1 fasule vanilje
 • 10-15 kumbulla

Udhëzime

Brumi

 1. Përdorni një mikser për të rrahur gjalpin e zbutur dhe sheqerin deri sa të bëhet krem.
 2. Përzieni ekstraktin e vezëve dhe vaniljes.
 3. Grumbulloni miellin e situr, pluhurin për pjekje dhe kripën me grepin e brumit të mikserit. brumin me duar dhe formoni një top.
 4. Lëreni brumin në një sipërfaqe pune të lyer me miell.
 5. Rreshtoni pjesën e poshtme të një tepsi me letër furre.
 6. Vendosni brumin aty dhe shtypni pjesën e poshtme dhe anët .

Mbushja

 1. Sheqer me kuark, vezë dhe Përziejmë kremin së bashku.
 2. Kryeni tulin nga një kokrra vanilje dhe shtoni në kremin e gjizës.
 3. Prisni kumbullat përgjysmë.
 4. Hidhni mbushjen në brumë -Tavë me rreshtim susta.
 5. Përhapeni kumbullat sipër, me anën e prerë poshtë.
 6. Pjekim cheesecake në furrë të parangrohur në 180 °C për rreth 50 minuta.
 7. Lëreni cheesecake të ftohet dhe shijojeni me kafen e pasdites.

Vegla

 • përzierës dore
 • peshë kuzhine
 • tas përzierje
 • tepsi me formë pranvere
 • thikë