Cheesecake me gëzof me mandarina – Recetë e thjeshtë për qumështor

Cheesecake me gëzof me mandarina - Recetë e thjeshtë për qumështor

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Copat e mandarinës në qumështorin kremoz jo vetëm që duken të shkëlqyera, por edhe e bëjnë tortën me quark super të lëngshëm. Një recetë e thjeshtë dhe rezultat i shijshëm!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Cheesecake me gëzof me mandarina - Recetë e thjeshtë për qumështor
Cheesecake me gëzof me mandarina - Recetë e thjeshtë për qumështor

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Copat e mandarinës në qumështorin kremoz jo vetëm që duken të shkëlqyera, por edhe e bëjnë tortën me quark super të lëngshëm. Një recetë e thjeshtë dhe rezultat i shijshëm!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 75 g margarinë
 • 1 vezë
 • 50 g sheqer
 • 200 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • Rum, sipas dëshirës

Krem kuarku

 • 600 g quark
 • 250 g krem fraîche
 • 100 g salcë kosi
 • 100 ml vaj
 • aroma vanilje, sipas shijes
 • 80 g sheqer
 • 2 vezë
 • 1 f. Krem pluhur
 • 2 kanaçe mandarina, rreth 330g pesha e kulluar

Udhëzime

Përgatisni brumin

 1. Përzieni margarinën me vezën dhe sheqerin në një mikser.
 2. Shtoni pluhurin për pjekje në miell dhe përzieni.
 3. Shtoni masën e miellit në masën e margarinës.
 4. Përzieni që të formohet një brumë i butë.
 5. Rreshtoni nje tepsi me leter furre.
 6. Vendoseni brumin ne tepsi dhe shtypeni fort ne fund dhe skajet.
 7. Vendoseni taven ne frigorifer per nje moment.

Pergatisni mbushjen e kuarkut

 1. Kuleni mandarinat në një sitë.
 2. Quark, crème fraîche dhe Hidheni kosin në një tas.
 3. Shtoni sheqerin, aromën e vaniljes, vezët, pluhurin e pudingut me vanilje dhe vajin.
 4. Përziejini të gjitha së bashku për të formuar një krem kuark të butë.
 5. Vendosni kremin kuark mbi bazën e pastiçerisë dhe e lëmoni.
 6. Shpërndani mandarinat mbi krem.
 7. Pjekim cheesecake në temperaturën 150 gradë për rreth 60 minuta.
 8. E lëmë tortën të ftohet dhe e vendosim në frigorifer për 2 orë.

Vegla

 • Përzierës dore
 • Taga për përzierje
 • Tavë me formë pranvere
 • Spatula
 • Sieve