Cheesecake me mandarina dhe bazë biskota

Cheesecake me mandarina dhe bazë biskota

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 102 minuta

Një kënaqësi kremoze mbi një bazë keku krokante me biskota dhe një krem aromatike të bërë nga lëngu i mandarinës. Me një shije fantastike, ky cheesecake i fton të gjithë në çaj dhe kafe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Cheesecake me mandarina dhe bazë biskota
Cheesecake me mandarina dhe bazë biskota

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 102 minuta

Një kënaqësi kremoze mbi një bazë keku krokante me biskota dhe një krem aromatike të bërë nga lëngu i mandarinës. Me një shije fantastike, ky cheesecake i fton të gjithë në çaj dhe kafe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: tortë | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

Baza e kekut

 • 150 g biskota me gjalpë, ose biskota të tjera sipas dëshirës suaj
 • 75 g bajame
 • 75 g gjalpë
 • 1/4 lugë kripë
 • 1 lugë miell

Mbushje

 • 800 g djathë krem
 • 3 vezë
 • 240 g sheqer pluhur
 • 100 g krem pana
 • Lëkurë limoni, sipas dëshirës

Krem

 • 1 pako glazurë keku, e pastër
 • 250 ml lëng mandarine, ose ujë
 • 2 lugë sheqer

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 170°C.
 2. Në një blender, grini imët biskotat dhe bajamet.
 3. Shtoni miellin, kripën dhe gjalpin dhe përziejini gjithçka që të formohet një masë e thërrmuar.
 4. Shtypni masën e biskotave në një tepsi për të formuar një bazë të lëmuar.
 5. Pjekim bazën e tortës në furrë për 12 minuta.
 6. Përzieni kremin e djathit me sheqerin dhe vezët.
 7. Rrihni kremin e rrahurës dhe hidheni në kremin e djathit krem.
 8. Mbi bazën e kekut lyejmë kremin e djathit krem.
 9. E pjekim cheesecake në 170°C për rreth 60 minuta dhe e lëmë të ftohet.
 10. Përziejmë sheqerin me pluhurin e glazurës së kekut dhe përfundojmë gatimin me lëngun e mandarinës.
 11. Mbulojeni cheesecake me glazuren e kekut dhe e leme te piqet.

Mandarinat mund t’i shtohen mbushjes me krem djathi! Në vend të biskotave me gjalpë, mund të përdoren edhe biskota me çokollatë ose spekulat me erëza.

Vegla

 • Perzier
 • Tavë katrore për kek
 • Përzierëse dore
 • Tasë
 • Lugë
 • Taxhe