Cheesecake me Pjeshkë dhe Ladyfingers – cheesecake pa pjekje

6 persona | 382 minuta

Zonja të buta, krem delikate krem djathi dhe një shtresë frutash me pjeshkë. Ky cheesecake është i lehtë për t’u bërë, nuk ka nevojë të piqet, por kërkon pak kohë ftohje për tu vendosur. Cheesecake me pjeshkë është super kremoz dhe të bind me shijen e tij.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Cheesecake me Pjeshkë dhe Ladyfingers - cheesecake pa pjekje
Cheesecake me Pjeshkë dhe Ladyfingers - cheesecake pa pjekje

6 persona | 382 minuta

Zonja të buta, krem delikate krem djathi dhe një shtresë frutash me pjeshkë. Ky cheesecake është i lehtë për t’u bërë, nuk ka nevojë të piqet, por kërkon pak kohë ftohje për tu vendosur. Cheesecake me pjeshkë është super kremoz dhe të bind me shijen e tij.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 850 g pjeshkë, të konservuara
 • 30 g xhelatinë
 • 100 ml ujë
 • 100 g ladyfingers
 • 450 ml krem, të ftohtë
 • 100 g sheqer
 • 100 g krem djathë

Udhëzime

 1. Pjeshkët i vendosim në një kullesë dhe i kullojmë, duke rezervuar lëngun e pjeshkës.
 2. Pjeshkët e mbetura i presim në copa të holla.
 3. Pjeshkët e mbetura i vendosim në blender derisa të bëhen pure.
 4. Përziejmë xhelatinën per 15- Zhytini ne 100ml uje te ftohte per 20 minuta.
 5. Lidhim gishtat e zonja ne lengun e rezervuar te pjeshkes dhe vendosini ne nje shtrese te njetrajtshme ne nje tepsi per kek.
 6. Me mikser rrihni ajken e ftohte dhe sheqerin derisa te ngurtësohet.
 7. Shtoni kremin e djathit dhe perziejme perseri .
 8. Ngrohim xhelatinen ne mikrovale.
 9. Shto ⅔ kremit dhe e trazojme mire.
 10. E perziejme kremin e mbetur me pureen e pjeshkes.
 11. Shperndaje kremin mbi gishtat e zonja duke e leshuar sipërfaqja me një shpatull kuzhine.
 12. E vendosim kekun në frigorifer për 20-30 minuta.
 13. Purenë e pjeshkës e hedhim sipër kremit dhe sipër i rregullojmë fetat e pjeshkës.
 14. Tërekun e vendosim në frigorifer për 5 deri në 6 orë deri në de torta do të vendoset.

Cheesecake mund të përgatitet edhe me mandarina ose manaferra.

Vegla

 • Sieve
 • Bowl
 • Blender
 • Tavë për kek
 • Spatula
 • Përzierëse dore
 • Lugë
 • Thikë