Cheesecake pa pjekje me çokollatë, djathë dhe krem

Cheesecake pa pjekje me çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

Për këtë me një shije intensive çokollate nevojiten vetëm katër përbërës. Dy lloje çokollate, krem djathi dhe kremi krijojnë një shije të mrekullueshme. E shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur, vështirësia kryesore është të presësh kohën e ftohtë për të shijuar këtë tortë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Cheesecake pa pjekje me çokollatë
Cheesecake pa pjekje me çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

Për këtë me një shije intensive çokollate nevojiten vetëm katër përbërës. Dy lloje çokollate, krem djathi dhe kremi krijojnë një shije të mrekullueshme. E shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur, vështirësia kryesore është të presësh kohën e ftohtë për të shijuar këtë tortë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 250 g çokollatë e zezë
 • 500 g krem djathë
 • 90 g çokollatë qumështi
 • 80 ml krem

Udhëzime

 1. Lëreni kremin e djathit të ngrohet në temperaturën e dhomës.
 2. Çokollatën e zezë e thyeni në copa.
 3. Vendoseni në një enë rezistente ndaj nxehtësisë.
 4. Vendoseni në një kazan të dyfishtë dhe përzieni derisa të shkrihet çokollata. në vend të mikrovalës be.
 5. Për ta bërë këtë, vendoseni çokollatën në mikrovalë për rreth 10 sekonda dhe më pas përziejeni mirë.
 6. Nxeheni përsëri derisa të formohet një masë homogjene.
 7. Çokollatën e shkrirë shtoni në temperaturën e dhomës krem djathi.
 8. Përziejini mirë me një blender dore.
 9. Vendosni në një pjatë një unazë keku me diametër 16-18 cm.
 10. Hidhni përzierjen e djathit krem.
 11. Më pas lëreni.
 12. Vendosni në frigorifer për 2 orë.
 13. Prejeni çokollatën me qumësht në copa të vogla Prisni.
 14. Hidhni sipër kremin e nxehtë.
 15. Përziejeni mirë masën.
 16. Hidhni salcën me çokollatë mbi tortë.
 17. E vendosim cheesecake-in në frigorifer për më tej. 10 minuta për tu ftohur dhe d pastaj shijoje.

Vegla

 • bowl
 • tenxhere
 • blender dore
 • unazë keke