Chezcake i lehtë me quark, luleshtrydhe dhe puding vanilje

Chezcake i lehtë me quark

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një recetë e mrekullueshme për një cheesecake me luleshtrydhe – kremoze, me fruta dhe e shijshme! Mbushja me fruta e bërë nga luleshtrydhet, masa kremoze e djathit dhe baza me rërë – gjithçka në një shije e shijshme dhe gjithashtu duket e mrekullueshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Chezcake i lehtë me quark
Chezcake i lehtë me quark

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një recetë e mrekullueshme për një cheesecake me luleshtrydhe – kremoze, me fruta dhe e shijshme! Mbushja me fruta e bërë nga luleshtrydhet, masa kremoze e djathit dhe baza me rërë – gjithçka në një shije e shijshme dhe gjithashtu duket e mrekullueshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

  75 g gjalpë, i zbutur
 • 40g sheqer
 • 1 vezë
 • 150g miell
 • 1 lugë pluhur pjekjeje

Mbushje

 • 100g sheqer
 • 1 vezë
 • 2 të verdha veze
 • 1 lugë lëvore limoni, sipas dëshirës
 • 375 ml qumësht
 • 1 f. Pluhur pudingu vanilje
 • 500 g quark
 • 175 ml vaj
 • luleshtrydhe
 • mint
 • 1 f. Glazurë torte, e kuqe, opsionale

Udhëzime

Përgatitni bazën

 1. Përzieni gjalpin e butë me sheqerin deri sa të bëhet kremoz, përzieni vezën dhe sillni miellin me pluhurin për pjekje.
 2. Larkojeni brumin me kore të shkurtra dhe vendoseni në një tavë në formë susta. (Lyejeni tavën e formuar me yndyrë ose lyeni me letër pjekjeje. )
 3. Shtypni brumin në fund dhe rreth skajeve.

Përgatisni kremin

 1. Trazoni sheqerin me vezët në një masë të lehtë.
 2. Shtoni qumështin , pluhur pudingu i vaniljes, kuarku dhe vaji dhe gjithçka perzihet ne nje mase kremoze.
 3. Qeve limonin dhe e trazojme kremin.
 4. E lyejme kremin mbi peten e pergatitur dhe e pjekim ne 180 grade per rreth 50-60 minuta.
 5. Lëreni cheesecake-un të ftohet për disa orë, mundësisht gjatë natës në Frigorifer.

Cheesecake me luleshtrydhe

 1. Pastroni dhe prisni luleshtrydhet në feta.
 2. E vendosim tortën në një pjatë ose pjatë keku dhe e zbukurojmë me luleshtrydhe dhe nenexhik të prera në feta.
 3. Shërbejeni cheesecake-un me luleshtrydhe të ftohur.
 4. Ose tortën Mbuloni me glazurë të kuq të tortës: përzieni pluhurin e glazurës së kuqe të tortës me sheqer dhe ujë derisa të jetë e qetë dhe lëreni të ziejë. u vendos.

Në vend të luleshtrydheve mund të përdorni edhe boronica, mandarina ose qershi! Përbërësit e qumështit duhet të jenë në temperaturën e dhomës. Kuarki në mbushje mund të zëvendësohet me krem djathi, krem fraîche ose mascarpone!

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • pushformë tepsi
 • thikë
 • tenxhere
 • lugë