Churros pastë choux crunchy me sheqer dhe kanellë

Churros pastë choux crunchy me sheqer dhe kanellë

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Churros janë një pastë klasike spanjolle që jo vetëm që të bën përshtypje me pamjen e saj, por edhe me përbërësit e saj minimalë. E bërë nga një pastë choux dhe e skuqur thellë në shkopinj të shijshëm krokante, kjo pastë e ëmbël është e shpejtë dhe e lehtë për t’u bërë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Churros pastë choux crunchy me sheqer dhe kanellë
Churros pastë choux crunchy me sheqer dhe kanellë

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Churros janë një pastë klasike spanjolle që jo vetëm që të bën përshtypje me pamjen e saj, por edhe me përbërësit e saj minimalë. E bërë nga një pastë choux dhe e skuqur thellë në shkopinj të shijshëm krokante, kjo pastë e ëmbël është e shpejtë dhe e lehtë për t’u bërë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Skuqje | Menu: pasta | Kuzhina: Receta spanjolle

Përbërës

 • 100 ml ujë
 • 80 g gjalpë
 • 2 lugë sheqer
 • 1/4 lugë kripë
 • 120 g miell gruri
 • 2 vezë
 • vaj vegjetal, për skuqje
 • sheqer, për bukë
 • kanellë, për bukën

Udhëzime

 1. Hidhni ujin në një tenxhere.
 2. Shtoni gjalpin, sheqerin dhe kripën.
 3. Shkrijeni në zjarr mesatar.
 4. Pasi gjalpi të jetë shkrirë, shtoni miellin.
 5. Me një lugë druri përzieni që të formohet nje pete choux .
 6. Pastiçeri choux per churros eshte gati kur te krijoje nje pete ne fund te tepsise.
 7. E leme brumin te ftohet.
 8. I shtojme vezet nje nga nje tek brumi dhe e gatuajme derisa te veza përzihet mirë me brumin.
 9. Pak Përziejmë sheqerin dhe kanellën.
 10. Ngrohim vajin vegjetal në një tigan.
 11. E vendosim brumin në një qese tubacioni dhe i presim fundin e qeses.
 12. Vendosim brumë në tepsi në shirita të gjatë përafërsisht 5-10 cm.
 13. Churros Skuqini në vaj të nxehtë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 14. Hiqni churros me një lugë dhe kullojini shkurtimisht në letër kuzhine.
 15. Churros i rrokullisni në sheqer brumosini me kanellë dhe lërini të ftohen pak.
 16. Gëzojini të ngrohta churrot krokante.

Churros shijojnë më së miri me salcën e çokollatës.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë druri
 • çantë tubash
 • tepsi e thellë
 • kuqe
 • letër kuzhine
 • pjatë