Chutney me domate pikante me xhenxhefil, shafran i Indisë dhe piper i kuq

10 persona | 80 minuta

Chutney me domate është një kuzhinë indiane. Salca e chutney-t e domates kombinon mirë pikante, ëmbëlsinë dhe kripën. Kjo chutney domate me xhenxhefil, shafran i Indisë dhe piper kajen bazohet në domate dhe ka një shije të mrekullueshme të ëmbël dhe pikante. Chutney shkon mirë me mish të pjekur në skarë, viçi ose derri. Ju gjithashtu thjesht mund të shijoni chutney në një baguette ose ta shërbeni me djathë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Chutney me domate pikante me xhenxhefil
Chutney me domate pikante me xhenxhefil

10 persona | 80 minuta

Chutney me domate është një kuzhinë indiane. Salca e chutney-t e domates kombinon mirë pikante, ëmbëlsinë dhe kripën. Kjo chutney domate me xhenxhefil, shafran i Indisë dhe piper kajen bazohet në domate dhe ka një shije të mrekullueshme të ëmbël dhe pikante. Chutney shkon mirë me mish të pjekur në skarë, viçi ose derri. Ju gjithashtu thjesht mund të shijoni chutney në një baguette ose ta shërbeni me djathë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 kg domate
 • 4 qepë
 • 3 thelpinj hudhër
 • 1 rrënjë xhenxhefil, përafërsisht 1.5 cm
 • 2 lugë gjelle pluhur mustardë
 • 1 lugë fara mustarde
 • 1 lugë gjelle piper kajen
 • 1 lugë fara qimnoni
 • 2 lugë shafran i Indisë
 • 1 lugë kripë
 • 2 lugë sheqer

Udhëzime

 1. Prisni domatet në kubikë shumë të vegjël.
 2. Vendosni copat e domates në një tenxhere me fund të rëndë.
 3. Prisni imët qepën dhe hudhrën.
 4. Shtoni tek domatet.
 5. Shtoni të gjitha erëzat.
 6. I trazoni mbulojeni gjithçka dhe ziejini për 60 minuta në zjarr të ngadaltë.
 7. Redoseni salcën e domates me kripë dhe sheqer.
 8. Hidhni chutney-in e domates në kavanoza me vida dhe mbylleni.

Chutney me salcë domatesh është i gjithanshëm, mund ta shërbeni me mish, peshk ose shpendë. Chutney me domate mund të përdoret edhe për pica ose për sanduiçe.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • goza