Clafoutis me dardha, arrëmyshk dhe bajame

Clafoutis me dardha

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Ëmbëlsira franceze clafoutis është tepër e shijshme. Brumi me push dhe dardha me lëng me shije të lehtë bajameje plotësojnë njëra-tjetrën mrekullisht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Clafoutis me dardha
Clafoutis me dardha

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Ëmbëlsira franceze clafoutis është tepër e shijshme. Brumi me push dhe dardha me lëng me shije të lehtë bajameje plotësojnë njëra-tjetrën mrekullisht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 3 vezë
 • 70g sheqer, + ¹⁄2 lugë për spërkatje
 • 300ml qumësht
 • ¹⁄4 lugë gjelle kripë
 • 1 majë arrëmyshk
 • 1¹⁄2 lugë ekstrakt vanilje
 • 85g miell
 • 3 dardha
 • ¹⁄₂ lugë ekstrakt bajame
 • 10 bajame

Udhëzime

 1. Lyeni një tavë me një lugë gjalpë.
 2. Përzieni vezët, sheqerin, qumështin, kripën, arrëmyshkun, ekstraktin e vaniljes, ekstraktin e bajameve dhe miellin në një tas.
 3. Hidhni brumin në tavë.
 4. Lajini dardhat dhe i prisni pergjysem Prisni pergjysem.
 5. Hiqni thelbin dhe i presim holle.
 6. Vendoseni dardhat mbi brumin.
 7. Sperkatini me bajame te grira sipas deshires.
 8. Shkrini vajin e mbetur dhe hidhini sipër dardhave.
 9. ½ lugë sheqer sipër spërkatni.
 10. Clafoutis në furrë të parangrohur në 180°C për rreth 45 minuta.
 11. Clafoutis me dardha dhe lëreni të ftohet dhe shërbejeni me kafenë.

Vegla

 • tavë
 • tas
 • përzierëse dore
 • thikë
 • dërrasë prerëse