Çokollatë e bardhë e nxehtë me krem djathi, vanilje dhe qumësht

Çokollatë e bardhë e nxehtë me krem djathi

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 7 minuta

është e shijshme. Për shkak të kremit të djathit dhe vaniljes, shijon pak si cheesecake dhe është momenti perfekt i kënaqësisë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Çokollatë e bardhë e nxehtë me krem djathi
Çokollatë e bardhë e nxehtë me krem djathi

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 7 minuta

është e shijshme. Për shkak të kremit të djathit dhe vaniljes, shijon pak si cheesecake dhe është momenti perfekt i kënaqësisë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije joalkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 250ml qumësht
 • ¹⁄4 lugë ekstrakt vanilje
 • 1 majë kanellë, opsionale
 • 60g krem djathi
 • 60g çokollatë e bardhë, e copëtuar
 • 20g krem pana, krem spërkatës, sipas shijes

Udhëzime

 1. Në një tenxhere ngrohim qumështin në zjarr mesatar-të lartë. Gjithsesi mos e zieni.
 2. Ulni nxehtësinë dhe shtoni ekstraktin e vaniljes, kanellën dhe kremin e djathit.
 3. Përziejini mirë.
 4. Shtoni çokollatën e bardhë të copëtuar dhe përzieni derisa të tretet.
 5. Siperoni çokollatën e nxehtë me krem pana dhe shërbejeni nxehtë .

Vegla

 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • filxhan