Çokollatë e bardhë e nxehtë me liker, kanellë dhe krem pana

Çokollatë e bardhë e nxehtë me liker

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Çokollata e bardhë e nxehtë e bërë në shtëpi është kaq e bukur dimërore dhe e bardhë si bora! Shija e saj është erëz me liker, kanellë dhe krem dhe është një kënaqësi sensuale në orët e mbrëmjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Çokollatë e bardhë e nxehtë me liker
Çokollatë e bardhë e nxehtë me liker

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Çokollata e bardhë e nxehtë e bërë në shtëpi është kaq e bukur dimërore dhe e bardhë si bora! Shija e saj është erëz me liker, kanellë dhe krem dhe është një kënaqësi sensuale në orët e mbrëmjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije Alkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta çeke

Përbërës

 • 750 ml qumësht
 • 250 g çokollatë, e bardhë
 • 2 lugë liker liker kafeje
 • 125 ml krem pana
 • 1/2 lugë kanellë të bluar, për servirje

Udhëzime

 1. Zejeni qumështin në një tenxhere dhe hiqeni nga zjarri.
 2. Çokollatën e thyeni në copa.
 3. Shtojeni në qumështin e nxehtë dhe lëreni të shkrihet duke e trazuar.
 4. Më pas përzieni likerin e kafesë dhe hidheni në 4 gota .
 5. Cream Rrihni dhe derdhni mbi qumështin me çokollatë.
 6. Spërkatni pak kanellë pluhur mbi çokollatën e bardhë të nxehtë dhe shërbejeni.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë
 • përzierëse dore