Çokollatë e nxehtë me çokollatë të bardhë dhe kanellë

Çokollatë e nxehtë me çokollatë të bardhë dhe kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 7 minuta

Përgatitja e kësaj pije të nxehtë është super e lehtë dhe ka shije kremoze, të ëmbël dhe të shijshme me një nuancë kanelle. Është e rëndësishme që çokollata të jetë e cilësisë së mirë. Atëherë asgjë nuk e pengon kënaqësinë e pastër! Është ideal për mbrëmjet e ftohta të dimrit dhe balsam për shpirtin.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Çokollatë e nxehtë me çokollatë të bardhë dhe kanellë
Çokollatë e nxehtë me çokollatë të bardhë dhe kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 7 minuta

Përgatitja e kësaj pije të nxehtë është super e lehtë dhe ka shije kremoze, të ëmbël dhe të shijshme me një nuancë kanelle. Është e rëndësishme që çokollata të jetë e cilësisë së mirë. Atëherë asgjë nuk e pengon kënaqësinë e pastër! Është ideal për mbrëmjet e ftohta të dimrit dhe balsam për shpirtin.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia | Menu: Pije te nxehta | Kuzhina: Receta angleze

Përbërës

 • 4 gota qumësht, 200 ml vëllim
 • 1 bar çokollatë e bardhë, 100 g
 • 1 majë kripë
 • kanellë

Udhëzime

 1. Hidhni qumështin në një tenxhere.
 2. Prejeni çokollatën në copa të vogla.
 3. Shtojeni në qumësht.
 4. Shtoni pak kripë dhe ngroheni duke e trazuar derisa çokollata të tretet plotësisht; por mos e zieni.
 5. Më pas derdhni çokollatën e nxehtë në filxhanë ose gota.
 6. Spërkateni me kanellë përpara se ta shërbeni.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse