Çokollatë e nxehtë me çokollatë të zezë, portokall dhe kanellë

Çokollatë e nxehtë me çokollatë të zezë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

A nuk ka erë si Krishtlindje? Në fakt, kjo është një pije e mrekullueshme, e cila megjithatë nuk mund të shijohet vetëm gjatë sezonit të Krishtlindjeve. Përgatitja e tyre është e lehtë. Fillimisht qumështi zihet me lëkurën e portokallit dhe lihet të injektohet. Kjo lejon që qumështi të thithë aromën e mrekullueshme të agrumeve. Më pas shtohet çokollata e zezë, kanella pluhur, sheqeri, pluhuri i kakaos dhe lëngu i portokallit të saposhtrydhur. Rezultati është një pije unike e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Çokollatë e nxehtë me çokollatë të zezë
Çokollatë e nxehtë me çokollatë të zezë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

A nuk ka erë si Krishtlindje? Në fakt, kjo është një pije e mrekullueshme, e cila megjithatë nuk mund të shijohet vetëm gjatë sezonit të Krishtlindjeve. Përgatitja e tyre është e lehtë. Fillimisht qumështi zihet me lëkurën e portokallit dhe lihet të injektohet. Kjo lejon që qumështi të thithë aromën e mrekullueshme të agrumeve. Më pas shtohet çokollata e zezë, kanella pluhur, sheqeri, pluhuri i kakaos dhe lëngu i portokallit të saposhtrydhur. Rezultati është një pije unike e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije te nxehta | Kuzhina: Receta suedeze

Përbërës

 • 1 portokall
 • 360 ml qumësht
 • 50 g çokollatë të zezë
 • ¹⁄₂ lugë kanelle pluhur
 • 1 lugë gjelle sheqer
 • 1 lugë kakao pluhur

Udhëzime

 1. Portokallin e lani, e prisni pergjysem dhe shtrydhni lengun me nje prese agrumesh.
 2. Lvoren e portokallit e vendosni ne nje tenxhere.
 3. Shtoni qumeshtin dhe e leni te zieje.
 4. Më pas hiqeni nga zjarri, mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë për rreth 30 minuta.
 5. Më pas hiqni lëvozhgën e portokallit.
 6. Qëmështit të portokallit shtoni copat e çokollatës së zezë, kanellën pluhur, sheqerin dhe pluhurin e kakaos.
 7. Kthejeni në furrë dhe lëreni të vlojë duke e trazuar. shpesh.
 8. Kur çokollata të jetë tretur dhe qumështi të fillojë të ziejë, atëherë përzieni rreth 2 lugë lëng portokalli të saposhtrydhur.
 9. Lëreni çokollatën e nxehtë të ziejë në zjarr të ulët për rreth 5 minuta dhe shërbejeni në gota qelqi.

Vegla

 • shtypja e agrumeve
 • tenxhere